Původně se přitom měla opravovat až do února. Zkrácení termínu potěšilo zdejší podnikatele, kterým omezení dopravy od ledna ubíralo zákazníky a proti dlouhé době rekonstrukce protestovali.

O zkrácení rekonstrukce se však někteří z nich dozvěděli až od Deníku. „Je to nová, ale dobrá zpráva. Čím dříve omezení skončí, tím lépe,“ řekla Iveta Churavá, která na Slovanské provozuje obchod se zdravou výživou.

OPRAVY NA JAŘE

Dělníci Slovanskou ulici opustí definitivně 30. listopadu, původně se počítalo s únorem příštího roku. Do 16. listopadu by měl být otevřený také úsek od Částkovy ulice k Malostranské.

„Rekonstrukci jsme se snažili co nejvíce urychlit. Stavební firma přišla s návrhem, že pokud budeme schopni zajistit celkovou uzavírku od Částkovy do Malostranské, jsou schopni opravy co nejdříve dodělat,“ vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule. Opravy na Slovanské však úplně neskončí. „Příští rok, ideálně v dubnu, zhotovitel ještě vyfrézuje a vyasfaltuje silnici směrem do centra,“ řekl náměstek.

SLÍBILI REKLAMU

Tramvajová trať z centra měla fungovat už 16. září, její zprovoznění se ale podle Vozobule zpozdí, protože na přání správce vozovky Ředitelství silnic a dálnic se bude komunikace kolem trati více asanovat a nějakou dobu ještě usychat. „Po 30. září se provoz tramvají obrátí. Tramvaj číslo 1 pojede z centra přímo a opačný směr bude kopírovat trasu tramvaje číslo 2,“ informoval Vozobule.

Město na začátku rekonstrukce přislíbilo obchodníkům pomoc, té se však stále nedočkali. „Obrátili jsme se na poslankyni Barboru Kořanovou a starostu městského obvodu 2 Lumíra Aschenbrennera, oba napsali dopis plzeňskému primátorovi a postavili se za nás. Odpověď jsme zatím neobdrželi,“ řekla Churavá.

„Chtěli jsme jakoukoliv pomoc, reklamu, úlevy na poplatcích nebo na vodě. Naposledy nám bylo řečeno, že dostaneme prostor pro inzerci v Radničních listech, to ale prý ještě musí schválit redakční rada,“ dodala.