Na konci roku 2015, roku, který pro Plzeň znamenal titul Evropské hlavní město kultury, se čeští i zahraniční představitelé kulturních institucí shodují: Západočeská metropole obstála. Přečtěte si, co o Plzni řekli, co se městu povedlo a co ho teď čeká.

Eurokomisařka Věra JourováEurokomisařka Věra Jourová při zakončení EHMK 2015: „Evropa potřebuje více kultury, více humanity, více tolerance, více pozitivních emocí. To je něco, čemu se Plzni za ten rok dostávalo vrchovatou měrou."

Předseda vlády České republiky Bohuslav SobotkaPředseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka při návštěvě města: „Plzni projekt pomohl zpropagovat její novou dimenzi, krajská metropole známá jako město piva, strojírenství a průmyslu výrazně posílila také v kulturní rovině."

Předsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu Silvia CostaPředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu Silvia Costa pro Český rozhlas: „Dříve hlavně průmyslová Plzeň získala kulturní image díky DEPO2015, Novému divadlu nebo Techmanii. Navíc se zařadí do sítě všech měst kultury, která mají větší šanci sáhnout si na různé investiční programy a mohou tak zajistit pokračování projektů do budoucna."

Náměstkyně ministra kultury České republiky Petra SmolíkováNáměstkyně ministra kultury České republiky Petra Smolíková: Podařilo se otevřít Plzeň regionu, podařily se další možnosti spolupráce s bavorskými partnery, podařilo se otevřít Plzeň světu."


Vedoucí zastoupení Evropské komise v ČR Jan MichalVedoucí zastoupení Evropské komise v ČR Jan Michal: „Rok 2015 ukázal, že Plzeň patří nejen Plzeňanům, ale že může inspirovat návštěvníky, ať přicházejí z Evropy, či odjinud. Pestrý kulturní program končí, ale řada projektů pokračuje, včetně DEPO2015. To je základem toho, aby se naplnila myšlenka Evropského hlavního města kultury."

Ředitelka Alliance Française de Plzeň Amandine SalmonŘeditelka Alliance Française de Plzeň Amandine Salmon: „Díky bohatému frankofonnímu programu představily Plzeň 2015 a Alliance Française mnoho frankofonních umělců. Z této spolupráce máme velkou radost, díky ní se festival Bonjour Plzeň obohatil, a Plzeňané tak mohli potkat mnoho zajímavých umělců."

Bavorská státní ministryně Beate MerkBavorská státní ministryně Beate Merk: „Rok 2015 byl pro naši kulturní spolupráci velmi živým a podnětným rokem. Při společných projektech Evropského hlavního města kultury se potkávali čeští a bavorští umělci, do Plzně zavítali mnozí návštěvníci a byli nadšeni. Gratulujeme týmu Plzeň 2015 ke skvělému úspěchu, kterého jste pro všechny Plzeňany dosáhli!"

Řezenský primátor Joachim WolbergsŘezenský primátor Joachim Wolbergs: „Plzeň dokázala něco výjimečného: jako Evropské hlavní město kultury 2015 nám nejen působivě ukázala, jak pestrý a rozsáhlý program se může pod tímto titulem odehrát, ale také předvedla, že partnerská města Regensburg a Plzeň jsou spolu silně provázána."

Vedoucí Centra Bavaria Bohemia Hans EibauerVedoucí Centra Bavaria Bohemia Hans Eibauer: „Projekt Plzeň 2015 měl v Bavorsku obrovský úspěch. Zatímco ještě před deseti a více lety byla Plzeň vnímána jako šedé průmyslové město, dnes díky titulu získala punc otevřené evropské metropole. Mnozí návštěvníci z Bavorska se do sousední země vydali při této příležitosti poprvé. A i naopak, místní obyvatelé se seznámili s kulturou svých bavorských sousedů."

Jak se podle vás vyvedl program Plzně - Evropského hlavního města kultury 2015? Napište nám svůj názor na redakce.plzen@denik.cz nebo níže do diskuze.