Veřejné rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem, který zemřel minulý týden, si nenechá ujít řada lidí z regionu. Jeho rodná Plzeň poslala včera do Prahy dvě smuteční kytice. Kvůli očekávanému zájmu o uctění zpěvákovy památky budou posíleny vlaky i autobusy.

České dráhy nabídnou posilové vozy ve dnech 11. i 12. října. Spoje posílí mimo jiné na trase Cheb Plzeň Praha a zpět. Student Agency posílí spoje z Plzně do Prahy po dnešní páté hodině ranní. „V sobotu je v autobusech zatím míst stále dostatek,“ uvedl včera za firmu Aleš Ondrůj. Mluvčí ČSAD Miroslav Slaný sdělil, že společnost navýšení spojů na pátek ani sobotu neplánuje.

Poslední rozloučení s Gottem pozměnilo i řadu kulturních programů v kraji. V čase státního smutku 12. října zrušilo Divadlo J. K. Tyla reprízu komedie Antonína Procházky Zácpa. Představení se odehraje 1. prosince od 19 hodin na Nové scéně DJKT. Vstupenky zůstávají v platnosti. Pokud divákům náhradní termín nevyhovuje, mohou je do 20. října vrátit v místě nákupu. Premiéra opery Broučci ve Velkém divadle se konat bude.

V Nepomuku se sice budou konat ohlášené sobotní farmářské trhy, ale nebude hrát hudba. „Zrušili jsme živé hudební vystoupení, které se vždy v době trhů koná,“ uvedla Šárka Boušová z nepomuckého informačního centra. Ve Kdyni na Domažlicku zrušili pořadatelé sobotní Pohádkový ples. Ten se odsouvá až na 16. února. Akci měla moderovat herečka Sabina Laurinová a právě na její žádost se akce ruší.

Umělcova smrt výrazně zasáhla i obyvatele Rokycanska, kam Mistr často a rád jezdil. V Újezdu u Svatého Kříže se domácí i přespolní shromáždí zítra za deset minut jedenáct u umělcovy lípy. Zavzpomínají, poslechnou si několik Gottových písniček a dají dohromady fotografie, kde jsou se zpěvákem zvěčněni.

Na Zlatého slavíka myslí i o kus dál v biskoupeckém Selském dvoře. Restauraci navštěvovali Gottovi pravidelně. „Karel miloval míchaná vajíčka. Běžel jsem pro ně hned do kurníku a utvrzoval hosta v tom, že jsou od kohouta,“ usmíval se šéf zařízení Tomáš Fiala.

Karla Gotta uctí také v Mariánských Lázních. V pátek ve 20 hodin se u Zpívající fontány uskuteční pietní akt pro ty, kteří se nemohou jet se zpěvákem rozloučit do Prahy a přitom mu chtějí věnovat vzpomínku. U této příležitosti Zpívající fontána zcela mimořádně zahraje dvě skladby ze zpěvákova repertoáru. Půjde o písně Být stále mlád a Srdce nehasnou, kterou Karel Gott nazpíval se svou dcerou. Tyto skladby si veřejnost bude moci poslechnout také v sobotu, kdy bude jedna z písní vždy zařazena za klasickou produkci Zpívající fontány.