Referendum, kterým Plzeňané odmítli před více než pěti lety obří nákupní Corso na Americké třídě, se znovu vrací.

Alespoň v připomínkách lidí z plzeňské Strany zelených, kteří se teď ozývají.

Tvrdí, že nynější a vloni zastupitelstvem schválená studie územní Americká-Sirková není v souladu s výsledky referenda a ani s územním plánem.

„Výslovně připouští výstavbu obchodního zařízení na místě bývalého Domu kultury Inwest,“ připomíná za iniciativu Referendum zavazuje.cz Petr Pelcl.

Aktivisté tvrdí, že nejméně na pozemcích, kde stál v minulosti DK Inwest, není možné postavit žádné obchodní zařízení, jehož převažující funkcí (více než 50%) je maloobchod. A navíc, že je-li území Americká-Sirková územním plánem vymezeno jako smíšená plocha obytná, dominanci tu musí mít bydlení.

Aktivisté ale spočetli, že se v celé lokalitě předpokládá vznik více než 230 obchodů v pasáži se 65 tisíci čtverečními metry obchodních ploch. „To je téměř trojnásobek původního záměru Corsa a 1,5 násobek Olympie,“ píší primátorovi Martinu Zrzaveckému (ČSSD) a zastupitelům v otevřeném dopise a přikládají právní posudek. Zároveň sbírají podpisy pod petici a zmiňují občanskou neposlušnost při nerespektování výsledků referenda.

Nová studie pro územní Americká-Sirkova, kterou schválili na podzim zastupitelé města, předpokládá vlastně novou plzeňskou čtvrť s domy, obchody, veřejným prostranstvím i dvěma ulicemi. Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) je přesvědčen o tom, že studie neodporuje ani územnímu plánu, ani referendu a má v rukou jinou právní analýzu, kterou radnice už dříve zadala.

„Současná situace je pro mě smutná, protože to místo už by si zasloužilo zastavět,“ prohlásil Šindelář.

Zástupce opozice a zastupitel města Michal Vozobule (TOP 09), který pro studii hlasoval, říká, že osobně by si dovedl představit na místě i méně obchodních ploch. Připomíná ale názor odborníků, zejména architektů, kteří se vesměs shodují na tom, že studie je dobrá a kvalitní a z místa může vzniknout pěkná čtvrť.