Ministerstvo školství navíc požaduje, aby ředitel nahlásil volno zřizovateli a ten ho musí schválit. Tato první varianta novely školského zákona je nyní ve vnitřním připomínkovém řízení.

„V období školního vyučování může ředitel školy vyhlásit volno jen ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Počet dnů se ještě může změnit, jde nám spíš o to, aby ředitelské volno nebylo plně v kompetenci ředitelů. Důvod je prostý. Ředitelské volno může způsobit v místě nepříjemnosti, když rodiče nemají kam dítě v tuto dobu umístit,“ uvádí důvody náměstek ministra školství Ladislav Němec.

Jako příklad uvádí, když připadne státní svátek doprostřed týdne. „Někteří ředitelé jsou schopni využít ředitelské volno a zavřít školu. Argumentují tím, že nemá cenu dva dny učit a pak být zase doma, že stejně většina dětí do školy nepřijde, protože si rodiče berou dovolenou. To ale nejsou závažné důvody, jak definuje zákon,“ upozorňuje Němec. Řešení je podle něj snadné. „Na začátku školního roku předloží ředitelé přehled čerpání ředitelského volna a zřizovatel ho buď schválí, nebo neschválí,“ vysvětlil náměstek.

Podle ředitelky 2. základní školy v Plzni Jaroslavy Kuklové mělo pět dní volna své opodstatnění. Na návrhu jí ale nejvíce vadí právě snížení kompetence ředitelům. „Za chvíli už budeme mít jenom povinnosti, a nic nebudeme smět. Myslím, že ředitel školy by měl mít možnost rychle reagovat na nečekané situace, neumím si představit, že se v takových chvílích budeme někde dovolovat,“ uvádí ředitelka. Doplňuje, že krizové situace navíc nemůže předpokládat už na začátku školního roku. Sama letos vyhlásila tři dny ředitelského volna hned na začátku školního roku, dokončovaly se zde totiž stavební práce půdní vestavby školy.

Školní prázdniny

Podzimní: 27. a 29. října
(28. října byl státní svátek)
Vánoční: 23. prosince až 2. ledna
Pololetní: 4. února
Jarní: 14. až 20. února
(pro Plzeň–město)
Velikonoční: 21. a 22. dubna
Letní: 1. července až 31. srpna

„Volno po státním svátku 28. září, tedy 29. září v pátek, jsem nedala. Většina žáků ale stejně do školy nepřišla. A já myslím, že pro městské děti je dobré, že někam vyjedou a navíc s rodinou, což posiluje jejich vztahy,“ míní ředitelka. Chápe prý důvody ministerstva, které upozorňuje na to, že úroveň vzdělání českých dětí nestoupá, podle ní to ale není způsobené tím, že by měly děti příliš volných dnů.

Volno po státním svátku a před Vánoci vyhlásil například ředitel 21. základní školy v Plzni Martin Prokop. „Mnoho dětí by stejně nepřišlo, a více ředitelského volna už plánovaně v tomto školním roce nevyužiji. Připadalo mi opodstatněné, když se počet volna v minulosti zvedl ze tří na pět, zvláště z důvodů chřipkových epidemií,“ sdělil Prokop. Průtahů se schválením zřizovatele se neobává, takzvané chřipkové prázdniny by se stejně musely řešit ještě s hygienikem.