Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka Domovinky: Péče o seniory je i o plnění tajných přání

Plzeň – Bohumila Hajšmanová pracovala jako zdravotní sestra. Po mateřské dovolené se však kvůli třísměnnému provozu nemohla do nemocnice vrátit, a tak založila agenturu domácí péče. Dnes provozuje ještě denní a týdenní stacionář. Seniorům se snaží plnit jejich tajná přání.

24.7.2016
SDÍLEJ:

Bohumila Hajšmanová se stará o seniory už téměř dvacet let.Foto: DENÍK/Milan Říský

Jak jste se dostala k tomu, že se budete starat o seniory?
Když jsem byla s druhým synem na mateřské dovolené, hledala jsem, co bych mohla dělat, protože byl často nemocný. Pracovala jsem ve Fakultní nemocnici Plzeň na směny a bylo mi jasné, že se dvěma malými dětmi se tam nemůžu vrátit. Tak jsem začala přemýšlet o terénní péči a v roce 1998 založila agenturu domácí péče. Tím to všechno začalo.

Proč jste si vybrala právě domácí péči?
Protože tam jde o staré lidi a já jsem k nim svým způsobem inklinovala vždycky. Nikdy jsem třeba nechtěla jít na být dětskou sestrou. Nemocné děti bych asi nezvládala dlouhodobě. Ale stáří mne přitahovalo, protože jsem nesmírně milovala svojí babičku, o kterou jsem se částečně i starala. Takže asi tady byl ten zárodek založit domácí péči. Postupně jsme s kolegyní zjišťovaly, že trh je svým způsobem nenasycený, a tak jsme se začaly rozšiřovat.

Jaké další služby jste nabízely?
Do roku 2007 jsme provozovaly pouze domácí péči, ale poté vešel v platnost zákon o sociálních službách, který umožnil registrovat pečovatelskou službu jako fyzická osoba. Věděla jsem, že ta potřeba tam je. Nejen domácí péče, ale že klienti potřebují i pečovatelskou službu – nákupy, úklidy, doprovody k lékaři a podobně. Sice tady fungovala nějaká zařízení, například charita nebo MÚSS, ale bylo to pořád nedostatečné. Proto jsme založili další pečovatelskou službu.

Poté jste vybudovala ještě stacionář.
Ano, postupem času nás klienti žádali o pobytovou službu, kde bychom se postarali o ně či jejich blízké. Dlouho jsme však hledali vhodné prostory pro stacionář, domov se zvláštním režimem nebo domov pro seniory. Nakonec jsme se domluvili s vedením TJ Lokomotiva Plzeň, kteří měli na Slovanech celé patro volné. To nám přizpůsobili na týdenní a denní stacionář, který funguje od roku 2011. Do pobytových služeb jsem navíc dostala i zvířátka, což si, myslím, je úplně úžasná věc. Tím jsem si splnila takový svůj sen a umožnila tak seniorům více se cítit jako doma.

Bohumila Hajšmanová se stará o seniory už téměř dvacet let.Jaká zvířátka máte na mysli?
V současné době máme tři pejsky a jednu kočičku. Kočka Pepina je takový samostatný tvor. Kočku na felinoterapii nelze vycvičit jako psa, je však nutné sledovat jejich povahu a od malička se s nimi mazlit, nechat je chovat od cizích lidí, aby si zvykly na kontakt a hlazení. Jednoho pejska jsem si vycvičila sama a pak máme dva labradory od Pomocných tlapek, neziskové organizace, která cvičí asistenční psy.

To byl váš nápad pořídit 
k seniorům domácí mazlíčky?
Ano, to byl můj nápad. Já jsem velký pejskař, vyrůstala jsem s nimi od malička. A prakticky deset let se zajímám o canisterapii. Spousta lidí má doma nějakého mazlíčka, nejčastěji psa nebo kočku. Ve chvíli, kdy odcházejí do pobytových služeb, jim tento mazlíček chybí, proto jim díky canisterapii a felinoterapii tento deficit nahrazuji.

Jak mohou zvířata klientům pomoci?
Pomáhá jim to psychicky. To vidíte, když třeba sedí v obýváku a jenom okolo nich projde ta kočička, vidíte na nich úsměv, otočí se za ní, mluví na ni. To samé je s pejsky. Jsem ráda, že tady máme v současné době už tři pejsky, protože teď stihnou 'vystřídat' všechny klienty.

O které lidi se Domovinka stará?
Z největší části jsou to senioři nad 50 let. Na týdenním stacionáři máme průměrný věk vyšší, kolem 80 let. V terénu jsou to převážně také senioři, ale pečujeme i o mladší lidi například s polytraumatem, po autonehodách, po mrtvicích. Tam je spektrum trošku pestřejší.

Jaký je rozdíl mezi denním a týdenním stacionářem?
Týdenní znamená, že jsou klienti v našem zařízení celý týden od pondělí do neděle. Domů ke své rodině jezdí v ty dny, kdy rodina může a dokáže se o ně postarat. To si, myslím, je krok správným směrem, protože se rodina může seniorovi přizpůsobit a nezatíží to běh rodiny, která má zaměstnání, děti, koníčky.

A co denní stacionář?
Ten funguje od pondělí do pátku, ráno rodina klienty přiveze a odpoledne si je odveze. Opět čas necháváme na rodině, jak se jim to hodí, nemáme striktně dané, kdy musí klienti na stacionáři být.

Jaký je o to zájem?

Musím říci, že poměrně velký, hlavně o týdenní stacionář. V denním stacionáři kapacita naplněna není, protože někdo chodí jen jednou za dva týdny, jiný dvakrát do týdne, jsou ale i klienti, kteří přicházejí pravidelně, každý den, po dobu, kdy ti, co o ně pečují, docházejí do zaměstnání. Denně tam můžeme mít maximálně pět lidí. Na týdenním stacionáři je kapacita 29 lidí a v současné době je plně obsazena, lze si k nám ale dát žádost o umístění. Co se týče terénních služeb, o ty je asi největší zájem. V současné době pečujeme přibližně o 300 lidí.

Slyšela jsem, že seniorům plníte jejich tajná přání. 

Ano, o to se snažíme. Přání svých klientů dáváme na facebookové stránky Domovinky. Například jedna seniorka si přála podívat se na Lipno na Stezku korunami stromů. Díky vstřícnosti hotelů na Lipně jsme ji tam zdarma vyvezli a byla z toho nadšená. Jiná seniorka chtěla strávit víkend na Šumavě, opět díky tamnímu hotelu jí bylo přání splněno. Někteří měli i drobná přání, například voňavku nebo čokoládu.

Bohumila HajšmanováNarodila se 16. ledna 1967. Nejprve pracovala jako všeobecná sestra ve Fakultní nemocnice Plzeň. Po mateřské dovolené založila Domovinku. Je vdaná, má dva syny, čtyři psy, chameleona a rybičky. Mezi její zájmy patří především péče o seniory a zvířata.

Kde na to získáváte finanční prostředky?
Od dárců nebo v případě výletu na Lipno a na Šumavu díky vstřícnosti hotelů, kde nás ubytovali zdarma a s plnou penzí. Jinak musím říci, že peníze se získávají velmi obtížně. Pokud je sbírka na děti, týraná zvířata a podobně, tak lidé peníze pošlou, ale na seniory ne. Lidé by si měli uvědomit, že jednou budeme všichni staří, že stáří není tabu, ale je to přirozený vývoj člověka.

Někteří senioři z Domovinky navštěvují Dětské centrum Plzeň, kde si hrají s dětmi. To byl váš nápad spojit nejstarší a nejmladší generaci?
Ano, byl. Projekt se jmenuje Psi spojují generace, protože tam docházíme 
i s našimi canisterapeuty. Zpočátku jsem z toho měla strach, ale je to úžasný projekt. Pro seniory je to taková vzpruha, že jsou ještě potřební, ještě pár dnů po návštěvě totiž dokáží o tomto zážitku hovořit, i když si nepamatují, co měli k snídani. A děti to také moc baví, vždycky se prý moc těší nejen na babičku, která čte pohádky, ale také na pejsky, kterých se ze začátku strašně bojí, po pár návštěvách už ale pejsky vodí a hrají si s nimi.

Máte ještě v plánu do budoucna služby rozšiřovat?
To už asi ne, v současné době jsem tak nějak spokojená. Připravujeme však na březen velkou akci, která se jmenuje Senior i pes mohou mít svůj ples. Ples bude pro všechny, kteří se umí a chtějí příjemně pobavit a při tom podpoří dvě neziskové organizace – Domovinku a Pomocné tlapky. Nebude chybět předtančení ani tanec s pejsky. Už se na to připravujeme a myslím, že to bude moc hezké.

Autor: Andrea Pánková

24.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.
1

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení