Do tajů cukrařiny ji zasvětily babička Marie Navrátilová i maminka Ludmila Fidrantová. „Původně to nevypadalo, že bych štafetu převzala. Když babička ukončila živnost, kterou měla na pečení koláčů a perníčků, bylo mi to najednou líto. Rozhodla jsem se v tradici pokračovat, ale vybrala jsem si jenom perníčky,“ nastínila šestačtyřicetiletá rodačka z Domažlic.

Poměrně záhy ji řemeslo úplně pohltilo a začala mu věnovat skoro každou volnou chvilku. „Je to poměrně časově náročný koníček, který dělám po práci nebo před ní. Podle toho, jakou mám zrovna směnu. Denně se mu věnuji v průměru dvě hodiny, ale když je třeba zdobit, jsou to i tři čtyři hodiny. Trávím takhle i celé víkendy nebo většinu dovolené,“ řekla Fliegelová, jež by se ráda pečením živila. „Nicméně v téhle době je stálé zaměstnání, které mám, zase jistotou,“ přemítala.

O perníčky s květinovými vzory, připomínající typickou chodskou keramiku, je velký zájem. Kupují si je turisté, kteří zavítají do Domažlic, objednávají si je folklorní soubory jako dárek, když jedou do ciziny, nebo rodiny pro své příbuzné. „Od února peču na Velikonoce, přes léto na svatby, slavnosti, od října pak už na Vánoce,“ vyjmenovala. Každý nový kousek, který vytvoří, nejdříve ukáže své babičce Marii. „Bydlíme spolu v rodinném domku. Ona je první, za kým vždycky jdu,“ dodala Fliegelová.

V současnosti ale musela objednávky dočasně zastavit, protože se věnuje přípravě knihy Tajemství perníčků. Čtenáři se v ní dozvědí o tradičních i moderních technikách pečení a zdobení. „Všechno, co jsem za léta nasbírala, dozvěděla se z rodiny, časopisů i třeba kurzů, jsem do knihy vložila. Jsou tam také příběhy mých kolegyň perníkářek, které představují svoje nádherné výrobky,“ sdělila autorka.

Protože publikace je nákladná, zapojila se rodačka z Domažlic do takzvané crowdfundingové kampaně. Prakticky to znamená, že lidé projekt finančně podpoří tím, že za zboží zaplatí předem. Pokud se nevybere požadovaná částka, dostanou peníze zpět. „Napsala jsem už dvě knihy a vše kolem zařizovala sama. Zařekla jsem se, že touhle cestou už nepůjdu. Způsob, který nabízí nakladatelství Pointa, se mi zalíbil. Jestliže se peníze vyberou, což bych opravdu moc ráda, kniha vyjde,“ vysvětlila.

Tvrdí, že Tajemství perníčků je pro všechny věkové kategorie. Věří, že by podle nasbíraných receptur jednou mohly péct i její dcery Michaela a Ludmila. „Obě jsou šikovné a pomáhají mi. Ale nenutím je do toho, stejně jako nikdo nenutil mě. Snad se k řemeslu časem dostanou,“ přeje si.

Kampaň platí do 28. července, zájemci se do ní mohou zapojit na odkaze: www.tajemstvipernicku.cz/.