Nejlepší domácí kysané zelí je z Dobřan. Do soutěže o to vůbec nejchutnější se, jako již tradičně, přihlásili lidé z celého kraje. Degustace se konala v sobotu 11. ledna večer v místní restauraci. „Hlasuje každý návštěvník akce. Postupně ochutná všech jednadvacet vzorků a odevzdá hlasy dvěma nejchutnějším. Na stole je připraven i salám na zajedení, kdyby se snad někomu zdálo, že už má zelí dost,“ říká s úsměvem pořadatel akce Petr Purkar, který do soutěže přispěl hned čtyřmi svými vzorky.

Adam Chaloupek se narodil 30. prosince v 6:50 mamince Lucii a tatínkovi Marošovi z Příkosic. Po příchodu na svět v porodnici FN na Lochotíně vážil prvorozený chlapeček 3280 gramů a měřil 51 centimetrů.
FOTO: Právě jsme se narodili

„Soutěžím se čtyřmi odlišnými odrůdami. Zelí nepěstuji, vždy ho koupím, nakrouhám, namíchám se solí, kmínem a cibulí a dám jej do kameninového sudu. Pak zelí sešlapu, zatížím a čekám šest neděl, než se uleží,“ vysvětluje dále Purkar. Sůl, kmín a cibuli přidává ke kysanému zelí i Vlasta Weberová, která na degustaci na Plzeňsko dorazila ze čtyřicet kilometrů vzdálených Janovic nad Úhlavou na Klatovsku. „Ochutnala jsem téměř všechny vzorky a svůj jsem opravdu nepoznala. Jeden jsem ale neochutnala, protože se mi nelíbil od pohledu,“ uvádí soutěžící. „Když doma zelí naložím a chystám se ho sešlapat, manžel mi pouští dechovku, abych měla správný rytmus,“ dodává Weberová, která dorazila s celou rodinou.

Jedenasedmdesátiletý Zdeněk Hájek z Dobřan, který vyhrál poslední dva ročníky, recept prozradit nechtěl. „Je to moje know-how. Letos moc nevěřím tomu, že bych vyhrál, nebyl jsem bohužel s chutí zelí tak spokojen, jako loni a předloni, a vzorky se rok od roku velmi zlepšují. Tentokrát jsem tu ale naposledy, řekl jsem si do třetice všeho dobrého. Ale jsem moc rád, že taková akce existuje, a že ji pořadatel drží při životě už přes tři desítky let. Všichni se mu snažíme pomáhat, sejde se tu vždy fajn parta,“ hodnotí Hájek. Výherci soutěže se letos stali manželé Rottovi z Dobřan. Za první místo obdrželi pohár, šampaňské a šišku salámu. „Zelí jsme byli zvyklí nakládat už odmala, učili nás to rodiče. Přidáváme do něj klasicky sůl, cibuli a kmín. Poměr ingrediencí je však naším tajemstvím, ten neprozradíme,“ zhodnotila Martina Rottová.

Na druhém místě se umístil Josef Baumruk, třetí příčku obsadil Vojtěch Stříhavka.

Vyšetření prasete domácího pomocí nového CT přístroje pro práci s experimentálními zvířaty.
CT přístrojem vyšetřují prasata