Nejlepší domácí kysané zelí je z Dobřan. Do soutěže o to vůbec nejchutnější se, jako již tradičně, přihlásili lidé z celého kraje. Degustace se konala v sobotu 11. ledna večer v místní restauraci. „Hlasuje každý návštěvník akce. Postupně ochutná všech jednadvacet vzorků a odevzdá hlasy dvěma nejchutnějším. Na stole je připraven i salám na zajedení, kdyby se snad někomu zdálo, že už má zelí dost,“ říká s úsměvem pořadatel akce Petr Purkar, který do soutěže přispěl hned čtyřmi svými vzorky.

„Soutěžím se čtyřmi odlišnými odrůdami. Zelí nepěstuji, vždy ho koupím, nakrouhám, namíchám se solí, kmínem a cibulí a dám jej do kameninového sudu. Pak zelí sešlapu, zatížím a čekám šest neděl, než se uleží,“ vysvětluje dále Purkar. Sůl, kmín a cibuli přidává ke kysanému zelí i Vlasta Weberová, která na degustaci na Plzeňsko dorazila ze čtyřicet kilometrů vzdálených Janovic nad Úhlavou na Klatovsku. „Ochutnala jsem téměř všechny vzorky a svůj jsem opravdu nepoznala. Jeden jsem ale neochutnala, protože se mi nelíbil od pohledu,“ uvádí soutěžící. „Když doma zelí naložím a chystám se ho sešlapat, manžel mi pouští dechovku, abych měla správný rytmus,“ dodává Weberová, která dorazila s celou rodinou.

Jedenasedmdesátiletý Zdeněk Hájek z Dobřan, který vyhrál poslední dva ročníky, recept prozradit nechtěl. „Je to moje know-how. Letos moc nevěřím tomu, že bych vyhrál, nebyl jsem bohužel s chutí zelí tak spokojen, jako loni a předloni, a vzorky se rok od roku velmi zlepšují. Tentokrát jsem tu ale naposledy, řekl jsem si do třetice všeho dobrého. Ale jsem moc rád, že taková akce existuje, a že ji pořadatel drží při životě už přes tři desítky let. Všichni se mu snažíme pomáhat, sejde se tu vždy fajn parta,“ hodnotí Hájek. Výherci soutěže se letos stali manželé Rottovi z Dobřan. Za první místo obdrželi pohár, šampaňské a šišku salámu. „Zelí jsme byli zvyklí nakládat už odmala, učili nás to rodiče. Přidáváme do něj klasicky sůl, cibuli a kmín. Poměr ingrediencí je však naším tajemstvím, ten neprozradíme,“ zhodnotila Martina Rottová.

Na druhém místě se umístil Josef Baumruk, třetí příčku obsadil Vojtěch Stříhavka.