V Plzeňském kraji je dlouhodobě největší výskyt zhoubných nádorových onemocnění. Velkým problémem je, že počty nemocných budou v příštích letech výrazně stoupat. Jedním z důvodů je stárnutí populace. Pokud nebude stát výrazně investovat do nových přístrojů, nebude do pěti let jasné, kdo bude pacienty léčit. Včera na to upozornil primář radioterapeutického a onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice Jindřich Fínek.

Ten také nastínil možné příčiny největšího výskytu onemocnění v kraji, o kterých se dlouhá léta jen spekuluje. „Je známo, že v regionu je poměrně vysoká přirozená radioaktivita,“ vysvětlil Fínek. Velkým problémem jsou podle něj i bioaktivní látky ve vodě, které se nedají zlikvidovat. Dlouho se podle něj hovořilo o tom, že příčinou zvýšeného výskytu nádorů tlustého střeva a konečníku je místní zvyk – pití piva. „V Ostravě se ale pije mnohonásobně víc, přesto je tam množství nádorů nižší než tady,“ dodal Fínek.

„Máme tu prostě něco v přírodě, co ostatní kraje nemají. To je základní. Pak můžeme hovořit o vlivu kouření nebo složení stravy na výskyt nádorů,“ upřesnil odborník.

Upozornil i na to, že počet nových onemocnění geometricky roste a zhruba do deseti let bude nutné zdvojnásobit kapacity pro léčení zhoubných nádorů. „Současné přístrojové vybavení našeho oddělení představuje asi půl miliardy korun,“ doplnil pro představu nutných investic.

Bez jakýchkoliv změn je podle něj plzeňská onkologie schopna absorbovat stále rostoucí počet pacientů ještě jeden až dva roky.

Nejčastější jsou nádory plic u mužů, nádory prsu u žen a rakovina tlustého střeva a konečníku. Zatímco v ČR rakovina v roce 2003 zapříčinila 26,4 procenta všech úmrtí, v Plzeňském kraji to bylo 28,1 procenta. Například nádor tlustého střeva a konečníku zavinil v roce 2003 celorepublikově 43,6 úmrtí na 100 000 obyvatel, v Plzeňském kraji to bylo v přepočtu 58 úmrtí. U rakoviny ledvin a močových cest byl ve stejném roce celorepublikový průměr 12,9 úmrtí na 100 tisíc obyvatel, v Plzeňském kraji to bylo 20,4 úmrtí.

V Plzni je jediné komplexní onkologické centrum pro Plzeňský a Karlovarský kraj, spolupracuje s centrem v Chebu. To ale není komplexně vybavené.

Více se můžete dočíst v Plzeňském deníku ze dne 14. června na straně 9 (Plzeň-město)