Rakovinou tlustého střeva u nás podle statistik onemocní každý 20. člověk. To je nejvíc na celém světě. O neblahé prvenství se čas od času střídáme s Maďarskem, nyní právě vedeme. Lékaři sice mohou při včasném podchycení vzniku zákeřné nemoci zabránit, lidé ale preventivní vyšetření stále podceňují. Více než polovina nemocných na rakovinu tlustého střeva umírá. Ročně je to pětkrát více lidí než při dopravních nehodách.

„Vůbec nevím, že bych na takové vyšetření měl po padesátce jít. Lékařka mi o tom nic neřekla. Ale stejně nemám žádné problémy,“ říká Miroslav. To si říká téměř každý, ale dokud se rakovina tlustého střeva nerozvine, nemusí mít nemocný žádné podezření. Právě proto přichází většina pacientů pozdě.

Do padesáti let věku se většinou není čeho obávat, pak ale křivka onemocnění rakovinou tlustého střeva prudce stoupá. Nemocných je rok od roku více. každý rok přibude v Plzeňském kraji zhruba tisíc pacientů s rakovinou tlustého střeva.

„Stoupá naštěstí i počet lidí, kteří se nechají vyšetřit. Zatímco v roce 2006 jich v Plzeňském kraji přibylo 298, vloni to bylo už 415 nově příchozích. Z těchto pacientů mělo 43,5 procent nález polypu a 40,3 procent se podařilo ihned při vyšetření odstranit. 3,7 procenta mělo již rakovinu,“ říká Karel Balihar, lékař oddělení gastroenterologie I. Interní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

Lidem mezi 50 a 54 lety doporučuje nechat si udělat test okultního krvácení do stolice. K dostání je u praktického lékaře a jeho provedení je zcela nenáročné. „Lidé starší 55 let mohou pokračovat v testech jednou za dva roky nebo se mohou rozhodnout pro primární screeningovou kolposkopii. Tu postačí provést jednou za deset let,“ radí Balihar.