Západní Čechy - Ročně postihne rakovina prsu v západních Čechách na 400 žen. Část z nich onemocní poté, co podstoupí umělé oplodnění, tvrdí doktor Tomáš Svoboda z onkologické a radioterapeutické kliniky plzeňské fakultní nemocnice. Podle něj právě asistovaná reprodukce riziko karcinomu zvyšuje. Pacientky přitom o nebezpečí zpravidla ani nevědí.

Odborníci z kliniky situaci sledují dva roky. „Za tu dobu se jednalo už o dvacet případů. Velké dávky hormonů před odběrem vajíček jsou pro tělo nezdravé. Často se stává, že rakovinu dostanou ještě v průběhu těhotenství. Bohužel po stimulaci jsou nádory agresivnější,“ zdůraznil lékař. Ve své praxi naráží na to, že pacientky nejsou před IVF (což je zkratka pro umělé oplodnění) dostatečně vyšetřeny. „Jejich gynekologická anamnéza se neodebírá náležitým způsobem. Chybí nám například údaje o délce užívání hormonální antikoncepce, která má samozřejmě také svůj vliv. Dnes se léky předepisují i třináctiletým dívkám. Když pak prášky berou deset dvanáct let nebo ještě déle, mohou mít potíže otěhotnět,“ řekl.

Svoboda upozornil především na skutečnost, že ženy před zákrokem neabsolvují genetické vyšetření. Jestliže mají v těle zmutovaný gen BRCA 1 nebo BRCA 2, pak je podle jeho názoru téměř jistota, že onemocní.

S touto hereditární zátěží jsou u gynekoložky Ivany Fakanové, jež působí v krajské metropoli, teď dvě ženy. Jedna pacientka se rozhodla umělé oplodnění odmítnout, druhá ho podstoupit. „Jsme domluveny, že po narození dítěte si nechá preventivně odebrat mléčné žlázy,“ sdělila. O eventuální dědičné závislosti ženy mnohdy nevědí. Pokud však mají pozitivní výsledek na genetickou mutaci BRCA 1 a BRCA 2, předá lékařka informaci konkrétnímu centru. „Pak už je na nich, jestli se do toho pustí. Obvykle však pacientky zákrok podstoupí,“ sdělila. V ostatních případech lékařka o možném riziku karcinomu prsu s pacientkami před stimulací nehovoří. „Nikdy nebylo potvrzeno, že IVF rakovinu vyvolá. Přijde mi to trochu jako strašení. Ženy jsou v tomto období ve špatném psychickém stavu, takové zprávy ani nechtějí slyšet,“ uvedla.

Obdobný názor zastává vedoucí lékař plzeňského Centra asistované reprodukce Libor Hradecký. Poukázal na to, že neexistuje studie prokazující zvýšený výskyt rakoviny prsu kvůli umělému oplodnění, jež by byla pro odbornou veřejnost závazná. „Pokud by taková práce v renomovaném časopise vyšla, skončila by veškerá IVF centra,“ konstatoval. Na screening kvůli BRCA 1 a BRCA 2 neposílají všechny ženy, nýbrž pouze rizikové skupiny. Kompletní vyšetření je totiž nákladné, vyjde na 15 až 30 tisíc korun. Každý rizikový případ konzultují nejdříve s onkologem. Nedá-li doporučení, odmítají doktoři z centra provést léčbu. „Nicméně pokud na ní dotyčná trvá a podepíše dokument o možných rizikách, přebírá zodpovědnost za svůj zdravotní stav a léčba je provedena,“ uzavřel.