Podle Evy Vlachové ze staroplzeneckého turistického informačního centra navštívilo Radyni v roce 2020 přes 20 tisíc turistů. „A to bylo v době koronavirové krize. Pro srovnání, v roce 2019 přišlo na 30 tisíc lidí,“ uvedla Vlachová s tím, že oblíbenost hradu dokazují také návštěvní knihy, kterých se za sezonu popíše hned několik. „Radyně je prostě fenomén a lidé ji milují,“ dodala.

Návštěvníci nejvíce kvitují to, že město o hrad důkladně pečuje. „Od revoluce byla Radyně mnohokrát opravována, rekonstruovaly se zdi či hradní věž. A nejinak tomu bude i letos. Chceme, aby se zachovala i pro další generace,“ vysvětlila.

POHÁDKOVÁ EXPOZICE

V přízemí hradní věže čeká na turisty pohádková expozice, kde se mohou setkat se všemi bytostmi známými z pověstí o hradu. „Je krásně ozvučená světoznámým muzikantem Pavlem Fajtem. Hudba reflektuje pověsti o hradu,“ řekla Vlachová.

Pro milovníky historie jsou pak na Radyni připraveny informační tabule o historii Starého Plzence od pravěku do počátku 20. století, doplněné o repliky vykopávek. „Návštěvníci si mohou také prohlédnout model hradu nebo expozici s názvem Karlovy hrady,“ uzavřela.