A čtyřicet let už funguje Středisko volného času mládeže Radovánek, který je v současné době největším zařízením zájmového a neformálního vzdělávání v Plzeňském kraji, pod jehož správu Radovánek patří. Tato dvě výročí připomene v první polovině roku několik akcí. Tou největší bude mezinárodní konference, která se v Plzni uskuteční 18. a 19. června. „Představujeme ji s takovým předstihem, aby se pedagogové a provozovatelé vzdělávacích zařízení mohli seznámit s jejím obsahem a hlásit se k účasti,“ uvádí ředitelka Radovánku Eva Tischlerová.

Jaroslav Hausner
Plzeň podle Hausnera je u Trnky

„Chceme jasně ukázat, že neformální a zájmové vzdělávání rozvíjí kompetence a potenciál žáků nad rámec povinné výuky a vytváří širokou paletu příležitostí k podpoře talentů,“ uvádí Eva Tischlerová a dodává, že v tuto chvíli už je jisté, že o své zkušenosti se budou s účastníky konference dělit pedagogové z Holandska, Slovinska, Německa, Rakouska, Norska nebo Švédska.

„Konference se bude konat i na základě Vize 2035, kterou zpracoval Plzeňský kraj,“ uvádí náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství Ivana Bartošová. Dodává, že v dokumentu formulovali vize, kam by se školství mělo ubírat. „A samozřejmě chceme ukázat, že se máme čím chlubit. Řadu našich zkušeností můžeme předávat i ostatním zemím. Náš systém zájmového a neformálního vzdělávání má tradici, je levný, a proto na něj dosáhne každý,“ podotýká Bartošová.

Konference není jedinou narozeninovou aktivitou Radovánku. Pár dní před ní, 13. června, uspořádá velký festival zájmového a neformálního vzdělávání. A už 15. února se koná slavnostní galavečer v Parkhotelu v Plzni na Borech. „Chystáme ho pro naše pedagogy, partnery, spolupracovníky, sponzory, zřizovatele a rodiče našich dětí.,“ říká Tischlerová. Dodává, že na galavečeru vystoupí nadané a mimořádně talentované děti, které navštěvují Radovánek. K tanci a poslechu zahraje Simply Cover Band.

Radovánek v současné době nabízí dětem možnost navštěvovat až 320 zájmových kroužků.