Podle něj bude takto označené kluby město podporovat a dělat tam akce, čímž kluby pomůže propagovat. „Rodiče budou vědět, že jejich děti šly do klubu, kde nejsou drogy, že jim tam nenalijí a že je bezpečný,“ dodal Rund.

Různobarevné náramky se už osvěčily v Clubstaru. V pátek a při některých akcích v sobotu dostanou mladiství při placení vstupu červený náramek, který znamená stop, nenalévat. Zelený je pro dospělé. „Od té doby jsme se při kontrolách ve Staru s prohřeškem barmanů nesetkali,“ řekl Rund.

Se zájemci o certifikát zorganizuje CPPT v září schůzku. „Rád si jejich návrh vyslechnu, ale moc nevěřím, že to bude v praxi fungovat. Ta je totiž jiná. 90 procent rodičů ani netuší, kde jejich dítě je,“ tvrdí provozovatel klubů Alfy a Arény František Petrželka.

Ani rodiče úspěchu certifikátů moc nevěří. „Je to kravina. Záleží to na dětech a rodičích. My jsme si také nedovolili přijít domů opilí,“ říká otec 17leté dívky Bohumil Krátký. „Nebudu dceři věřit, že jde do takhle označeného podniku. Je to jenom, aby se kryli ti nahoře, že něco dělají,“ podotkl Jan Vejvoda.

O tom, že se v plzeňských zábavních podnicích běžně nalévá mladším 18 let, svědčí výsledky kontrol městské policie. „Od začátku roku jsme při sedmi kontrolách navštívili 50 heren a barů, některé opakovaně. V průměru jsme při jedné akci narazili na osm mladistvých, kteří měli v dechu alkohol. Nejmladšímu bylo 12 let. Personálu jsme udělili celkem 12 200 korun na pokutách,“ uvedla mluvčí strážníků Jana Pužmanová.