Už letos v létě by se na fotbalovém stadionu ve Štruncových sadech mohly hrát evropské soutěže. Radnice slibuje, že stadion bude v létě opraven do té míry, že bude vyhovovat náročným evropským parametrům a Viktorka nebude muset hledat lepší stadiony v republice, kde je bude moci odehrát. „Požadavek na městský rozpočet je v letošním roce 200 milionů korun. Zastupitelé by měli financování rekonstrukce schvalovat na svém zasedání koncem ledna,“ prohlásil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Na stadion má přispět teplárna

Podle ekonomického náměstka Martina Zrzaveckého (ČSSD) je na řadě stěžejní jednání s Plzeňskou teplárenskou, z jejíž letošní stomilionové dividendy městu by se mohla část rekonstrukce zaplatit. „Budeme jednat o tom, zda by dividenda nemohla být ještě vyšší nebo i o dalších možnostech,“ uvedl Zrzavecký. Nevylučuje ani kombinaci teplárenské finanční injekce a úvěru od Evropské investiční banky, kde má radnice otevřen zhruba dvoumilardový úvěrový rámec. „V něm se ale s opravou stadionu nepočítalo. Takže pokud by se z něj čerpalo, bude nutné znovu zrevidovat rozpočet a uvážit, kde ubrat jinde,“ podotkl Zrzavecký.

Základní kámen divadla? Také letos

Rund doufá, že se letos na podzim začne i s výstavbou nového plzeňského divadla, ještě předtím však musí o financování rozhodnout zastupitelé. Náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková (ČSSD) prohlásila, že z miliardové investice však bude třeba ubrat a postavit skromnější stavbu.

Zatím je na divadlo jistých jen 100 milionů korun z kraje a podle Zrzaveckého se s financováním počítá právě v úvěrovém rámci Evropské investiční banky. „Primátor Martin Baxa už také jednal o podpoře s ministrem kultury,“ podotkl Zrzavecký. Stavební povolení pro divadlo může mít město koncem letošního února, poté je možné vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby a v říjnu až listopadu může stavba začít. „Divadelní sezonu v novém bychom mohli zahájit na podzim roku 2014,“ uvedl Rund.

Letos posledního května se bude na Rychtářce otevírat nový parkovací dům se 430 místy za čtvrt miliardy korun. Staví jej společnost Hermosa Real Estate a město jí ho bude příštích 19 let splácet. Zaplatí zhruba o 100 milionů korun více, bude však rozhodovat o taxe za parkování.

České údolí otevře s ročním zpožděním

V průběhu letošního roku se má lidem otevřít také multifunkční sportovní areál u borské přehrady, který tu staví za téměř 100 milionů korun třetí městský obvod. Sportoviště už mělo stát vloni, trojka ale ohlásila skluz prací, který odůvodnila jednak loňskou zimou a také rozsáhlým archeologickým průzkumem. Sportoviště má nabídnout umělé jezero ke koupání, in–line dráhu pro bruslaře a řadu dalších sportovišť.

První návštěvníky by měl v únoru přivítat několikrát odložené obchodní centrum v ulici U Prazdroje. Staví ho tu developerská společnost InterCora. Tři čtvrtě areálu ovládne hobymarket Hornbach. Unikátní bude tím, že stavebniny tu půjde nakládat přímo do auta. Zbytek prostor zabere obchod Penny, řeznictví, tabák a elektroobchod s kuchyňským studiem. Náklady se pohybují kolem půl miliardy korun. Podle původního plánu mělo centrum stát už v roce 2007. Kvůli protestům sdružení Děti Země se ale termín dokončení posouval.

Naději mají nechtěné děti i lidé s rakovinou

V únoru se v Plzni otevře nový onkologický pavilon za zhruba miliardu korun, který navýší lůžkovou kapacitu ze 65 na 90 lůžek a nabídne modernější přístroje. Objekt pavilonu bude mít tři podzemní a pět nadzemních podlaží. Architektonicky zajímavým prvkem podzemní části je pochozí střecha s pěti nezastřešenými atrii.

Nejdéle v únoru už by také mělo být jisté, zda v Plzni bude schránka pro odložné děti – babybox. V současnosti vše záleží na posudku památkářů, zda povolí zásah do okna polikliniky na Denisově nábřeží. Zakladatel Baby boxů Ludvík Hess už optimisticky plánuje jeho otevření na březen.