Jako bumerang se radnici vrací problém se zeminou a vejcem v Novém divadle v Plzni. Společnost Hochtief, která divadlo v Plzni před dvěma lety stavěla, totiž nedávno podala na město dvě žaloby.
„Jedna souvisí s vícepracemi za 21 milionů Kč za zeminu pod divadlem, druhá s oválnou skulpturou, tzv. vejcem před budovou divadla," potvrdil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). O tom, že vícepráce za zeminu město Hochtiefu nezaplatí, rozhodli už dříve městští zastupitelé. Hochtief se sice zavázal, že stavbu dokončí v termínu, avizoval však, že se bude za neproplacené vícepráce soudit.
Vejce za 6 milionů
Teď žalobu skutečně podal. „Tvrdí, že vyvezli více zeminy pod stavbou, než počítal projekt, a chtěli to dodatečně proplatit. My jsme už tehdy říkali, že jde o spornou částku, a s žalobou jsme počítali," doplnil Šindelář. Samostatnou kapitolou je betonová skulptura vejce. Stála více než šest milionů korun, jenže ve výsledku je menší asi o 25 procent, a radnice proto odmítla zaplatit plnou cenu a strhla si dva miliony korun.
Další tři miliony pak město nezaplatilo ještě za jiné práce, které údajně Hochtief na divadle neměl provést. Výsledek? Soud o 21 milionů a dalších pět za nedodělky.
Nové divadlo v Jízdecké ulici se divákům otevřelo v září 2014. Po téměř dvou letech fungování se členové umělecké rady Divadla J. K. Tyla shodli, že by mělo být pro diváky přívětivější a pohostinnější.
Zejména starším divákům vadí například příkré schodiště, které těžko zdolávají, i jeho nedostatečné osvětlení. Umělecká rada upozornila i na nepřívětivé betonové venkovní atrium budovy, nedostatek nábytku pro posezení ve foyer a po-dlažích, právě na nestejné nasvícení schodiště v hledišti a na špatný přístup do spodních řad pro méně pohyblivé lidi a vozíčkáře.
Aktivita od města
Ředitel divadla Martin Otava s náměstky souhlasí. Na špatný přístup do spodních řad hlediště pro vozíčkáře a hůř pohyblivé lidi si stěžovala řada diváků i organizace pro zdravotně postižené. Tito lidé, kteří dříve patřili k pravidelným předplatitelům a měli místa v prvních řadách, se totiž kvůli schodům nedostanou níže než k 23. řadě. „Hledáme řešení, teoreticky by se mohlo hradit velkou částí i z evropských fondů a ani by nebyly ohrožené už získané dotace," řekl.
Aktivitu ale musí vyvinout město.
Divadlo J. K. Tyla mělo vloni při provozu dvou divadelních budov se třemi scénami náklady 230 milionů korun, téměř 181 milionů dalo město. Vloni odehrálo na vlastních scénách 626 představení s průměrnou návštěvností 83,64 procenta a průměrnou cenou vstupenky 224 korun.