„Cítím zodpovědnost mimo jiné k plzeňským divákům,“ podotkl Burian. Důležitá je pro něj i výstavba nové divadelní budovy a to, že Plzeň bude v roce 2015 hlavním evropským městem kultury. Zájemci se mohou do tendru hlásit do konce března.

Podle náměstkyně pro kulturu Evy Herinkové (ČSSD) bude vybírat nového šéfa expertní devítičlenná komise, jejíž jména budou zveřejněna až několik dní před vyhlášením tendru. „Doufáme, že se budou do konkurzu hlásit osobnosti z celé republiky,“ podotkla Herinková.

Zastupitel a člen kulturní komise za TOP 09 Michal Vozobule jde ještě dál a připomíná, že se poprvé mohou hlásit i kandidáti odjinud než z České republiky. „Není už tam podmínkou české státní občanství, takže uchazeč může být odkudkoliv,“ podotkl Vozobule s tím, že podmínky tendru jsou tentokrát nastaveny velmi kvalitně. Důležitý podle něj bude ale i způsob, jakým se potenciální kandidáti o konkurzu dozvědí. „Bylo by třeba rozšířit informaci v angličtině a němčině do evropských divadelních sítí,“ míní Vozobule.

V Plzni vypisuje radnice konkurzy na šéfy městských kulturních organizací každé čtyři roky, teď poprvé bude mít divadelní šéf před sebou období pětileté. Podle primátora Martina Baxy (ODS) ale radnice neuvažuje o tom, že by tendry rozšířila i na jiné než kulturní městské příspěvkové organizace. „Tam nejsou ředitelé jmenováni na dobu určitou,“ připomněl Baxa.