„Víte, najednou jsem se bála, aby se mi něco nestalo. Raději jsem mu dala asi 20 korun. Přitom bylo ještě světlo, všude plno lidí, přímo v centru města. Jenže já jsem si připadala ohrožená,“ jako by se omlouvala paní Kateřina z Plzně, když vypráví svůj zážitek z Americké třídy.

Městský radní pro bezpečnost už se společně s vedením obchodních domů problémovým chováním bezdomovců zabývá. „Měli jsme už několik schůzek, domluvili jsme se na společném postupu,“ říká Karel Paleček.

Městští strážníci by se měli před obchodními centry hlavně před Vánoci objevovat častěji, právě na nechvalně známá místa na trase mezi nádražím a Teskem na Americké třídě se speciálně zaměří. „Ano, je to přímo můj příkaz,“ přikyvuje Paleček.

Právě na nedostatečnou práci policistů si stěžuje Plzeňan Josef Berka. „Chápu, že to policisté nemají jednoduché. Myslím si ale, že si někdy práci ulehčují. Takovým lidem, kteří otravují okolí, by měli podstatně víc ztížit jejich pobyt. A právě na Americké třídě před Teskem je to největší problém. Opilí bezdomovci si tam vybírají přesně typy, u kterých mohou s žebrotou uspět. A policisty tam prostě nevidíte,“ kritizuje nečinnost Berka.

Dohoda radnice s obchody by měla zajistit větší efektivitu. Bezpečnostní agentury hlídající obchody jsou instruovány tak, aby při každém problému volali městskou hlídku, ta by měla urgentně na místo dorazit. „Člověka, který evidentně obtěžuje okolí a budí veřejné pohoršení, lze pokutovat a odvézt na služebnu. V opakovaných případech takovému člověku můžeme zakázat pobyt, nerespektování tohoto zákazu je trestným činem,“ nastiňuje možný postup radní.

Paleček ale zároveň upozorňuje na často alibistický přístup veřejnosti. „K tomu, aby mohl přivolaný strážník kvalifikovat chování agresora jako veřejné pohoršení, musí mít ještě dva svědky, a to bývá často problém,“ vysvětluje radní.

Ředitel Teska si přesto spolupráci s radnicí pochvaluje. „Určitě je dobře, že radní tyto schůzky iniciuje, další opatření snad složitou situaci vylepší. Byl bych i pro schválení vyhlášky o zákazu pití alkoholu na některých veřejných místech,“ dodává Stanislav Novotný. Tady ale u Palečka podporu nenajde, radní nevěří, že jejím přijetím by se problém vyřešil.