Ambiciózní postoj zaujala radnice ke kultuře naplánované do roku 2030.

Ve výhledu pro příštích dvanáct let totiž zastupitelé schválili například stavbu nové knihovny, vybudování zázemí pro Patton Memorial Plzeň či rekonstrukci DEPO2015 na moderní multifunkční prostor.

O nové knihovně se v Plzni mluví dlouho, nyní ji radnice slíbila v oficiálním dokumentu. Stejně jako to, že do kultury bude posílat z rozpočtu města více peněz. „Zhruba o 35 milionů korun ročně,“ vyčíslil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Aktuálně jde do kultury ročně 359 milionů korun, 211 milionů ale spolkne jen příspěvek na provoz Divadla J. K. Tyla, dalších 22 milionů na Divadlo Alfa.

Radnice teď slíbila, že bude v příštích letech štědřejší. „Kulturu chceme mít nejen v centru města,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Martin Baxa (ODS). Z největších akcí zmínil právě novostavbu knihovny, rekonstrukci DEPO2015, rekonstrukci Pekla a také spoluúčast města na stavbě nové krajské galerie.

Schválená vize je jakýmsi přehledem toho, co by město chtělo. Posvěcení každého konkrétního kroku ale už bude na dalších zastupitelích. Do roku 2030 se na radnici vystřídají tři nové politické garnitury vždy po čtyřech letech.

Opozice chválí v elaborátu hlavně to, že se upouští od financování některých městských organizací přes granty. Třeba Plzeňská filharmonie, která potřebuje ročně asi 16 milionů korun, se musí ucházet o peníze v grantech, čímž se však blokují možnosti žádajících spolků či neziskovek.

„To je špatně. Nově by měla mít své peníze přímo v rozpočtu města,“ poznamenal Michal Vozobule z TOP 09. Kromě filharmonie se to týká Divadla pod lampou, společnosti Plzeň 2015, Galerie města Plzně a Mezinárodního festivalu DIVADLO.