Nový a větší jednací stůl až za tři čtvrtě milionu korun si pořídí radnice do zasedací místnosti městské rady. Počítá s tím rozpočet města pro příští rok.
Podle ředitele Úřadu správních agend magistrátu Petra Trinera je současný kulatý stůl, kde jednají při neveřejných jednáních radní a také starostové obvodů a úředníci, už nevyhovující. „Byl pořízen v 70. či 80. letech minulého století a v zasedací místnosti působí jako pěst na oko," uvedl Triner.
Připomněl, že zasedací místnost městské rady prošla před pár lety designovou proměnou, která spočívala hlavně ve výmalbě, výměně koberce a záclon se závěsy a hlavně zavěšením portrétů plzeňských purkmistrů a primátorů. Teď je na řadě výměna nábytku, tedy jednacího stolu.
Nový jednací stůl navrhl plzeňský architektonický atelier Soukup. „Šlo o několik variant, vždy kruhového nebo oválného tvaru stolu," potvrdil architekt z této společnosti Jiří Opl. Podle Romana Císaře z odboru vnitřní správy magistrátu byla vybrána jedna z nich, jakási podkova, která umožní při jednání více komfortu a místa než současný nábytek.
Výměna by se měla odehrát zřejmě o letních prázdninách, kdy městská rada až na výjimky nezasedá. „Zatím je ale vše ve fázi úvah a nikoli ani příprav," poznamenal Císař. Vybrán zatím není ani materiál, ani firma, která bude nábytek vyrábět na zakázku.
K novému stolu se musí připojit hlasovací zařízení a také obrazovky, kde při jednání radních naskakují jednotlivé projednávané body a výsledky hlasování. Nová technika se ale podle Petra Trinera nakupovat nebude, odmontuje a použije se ta současná, která funguje. Dokoupí se jen několik komponentů, protože míst k jednání bude více než dosud, takže je nutné je doplnit i technikou.
Je investice do zařízení nutná, když město v příštím roce leckde peníze ubírá a o existenci jde např. Divadlu pod lampou nebo Hvězdárně a planetáriu Plzeň, které se bude slučovat s Hvězdárnou Rokycany? Ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas vysvětluje, že jde jen o přesun peněz.
„S investicí bylo počítáno už v roce 2015, ale v rozpočtu se přesouvá na příští rok," vysvětlil Kotas.
Místnost městské rady je na radnici jednou z nejvýznamnějších zasedacích síní. Hlavní stěně dominuje znak města. Protilehlá zeď, kterou dříve zdobila Fuksova tapisérie s názvem Lovná zvěř z roku 1956, je věnována portrétům pěti plzeňských purkmistrů, konkrétně Františka Wanky, Jana Maschauera, Emanuela Tuschnera, Františka Pecháčka a Václava Petáka. Dva další portréty, Karla Houšky a Josefa Krofty, jsou zavěšeny na sousední stěně.
Jde o sbírkové obrazy z depozitáře Západočeského muzea v Plzni.