Z obou škol se od 1. července stane jediný subjekt. Kraj chce podobným způsobem sloučit dalších deset škol kvůli stále klesajícímu počtu žáků. Sloučení musí v březnu schválit také krajští zastupitelé.

O slučování se v posledních měsících často mluvilo, včera ho schválili krajští radní. Ačkoli proti tomuto kroku vznikají i petice, podle radního Petra Smutného jsou dotčené školy s problematikou obeznámeny. „Drtivá většina ředitelů souhlasila,“ uvedl Smutný.

Nejnovější petice vzniká na Integrované střední škole ve Stodě, nelíbí se jim sloučení s domažlickým učilištěm a převzetí jeho názvu. „Žádáme, aby byla zachována identita a samostatnost a ISŠ Stod,“ píše se v dokumentu, pod nějž nyní autoři petice sbírají podpisy. Obávají se také úplného zániku školy do několika let.

Sloučení se původně mělo týkat i Gymnázia Blovice, které se mělo spojit s plzeňským gymnáziem na Mikulášském náměstí. I tady se ale vzedmula vlna nevole, vznikla petice a proti sloučení se postavili i blovičtí zastupitelé. Ti minulý týden odsouhlasili půlmilionovou finanční injekci, která pokryje letošní ztrátu školy. Stodská škola však s touto pomocí počítat nemůže. „Současná situace není taková, abychom mohli sponzorovat subjekt, jehož ani nejsme zřizovatelem,“ řekl Deníku už dříve starosta Stoda Jiří Vlk. U této školy by navíc šlo o částku až 1,8 milionu korun na rok 2011.

Kraj argumentuje úsporami a tím, že sloučením vzniknou ekonomicky silnější víceoborové školy. Nabídka oborů by měla zůstat zachována. V Plzeňském kraji je počet škol, které se mají sloučit, v porovnání s ostatními kraji nižší. Kraj je totiž postupně slučoval už v minulých letech. V roce 2001 bylo v Plzeňském kraji 123 škol, po letošním sloučení jich zbude jen 45.

Slučované školy

SZS Klatovy + VOŠ, OA a jazyková škola Klatovy
ISŠ Stod + SOU Domažlice
ZŠ Planá + SOU Planá
SOŠ profesora Švejcara Plzeň + SPŠ strojnická Plzeň
ISŠ Klatovy + SPŠ Klatovy
SOŠ Plasy + Gymnázium Plasy