Irena Rottová (ODS)

Narodila se v roce 1963 v Plzni, je rozvedená, má dospělého syna. Dříve pracovala v plzeňské vodárně, po komunálních volbách se stala členkou Rady města Plzně a neuvolněnou místostarostkou obvodu Slovany. Studuje Metropolitní univerzitu Praha, právní specializaci oboru veřejná správa. Je členkou ODS od roku 2004, pracovala v komisi bezpečnosti při ÚMO Plzeň 2, v komisi bezpečnosti Rady města Plzně a je členkou místní rady ODS Plzeň Slovany.

Nastartovala jste nevídanou kariéru. Z techničky ve Vodárně Plzeň jste se stala radní města pro školství, sport a životní prostředí a navíc jste obsadila post neuvolněné místostarostky na Slovanech. Jak ty změny vnímáte?
Vnímám to úplně normálně, aktivně jsem pracovala v ODS na Slovanech, kde jsem získala nominaci už do parlamentních voleb v roce 2009, ve kterých jsem byla na kandidátce pátá za Plzeňský kraj. Tyto volby se pak neuskutečnily a z letošních jarních parlamentních voleb jsem odstoupila kvůli závažným rodinným důvodům. Další nominace pak přišla do komunálních voleb.

Takže vy jste vlastně původně mířila ještě mnohem výš. Nejste tedy nakonec zklamaná, že zatím politicky Plzeň nepřesáhnete?
Ne, to nejsem (smích). Mám ráda Plzeň i Slovany a vyšly mi obě kandidatury, jak na obvod, tak na město, za což mým voličům dodatečně děkuji.

Jak to vlastně máte rozdělené, kdy se věnujete práci na obvodě a kdy na městě?
Říkám, že zatím lítám jako motorová myš… Slovany už znám, ale na městě jsem nováček, takže se tu rozhlížím a zjišťuji, co a jak funguje. Teď před koncem roku je všechno hektické, musím si najít svůj vlastní systém a řád. Na radnici na Slovanech jsem fyzicky každou středu k dispozici jak občanům, tak úředníkům, ostatní dny pracuji na velké radnici.

Na městě máte na starost školství, sport a životní prostředí. Která ta oblast pro vás bude nejtěžší?
Pole neorané je pro mne určitě školství, tam se budu se vším teprve seznamovat. Ke sportu mám blízko, jsem sportovec tělem i duší, miluji a sleduji ho, plzeňský sport dobře znám. A s problematikou životního prostředí jsem se už setkala, když jsem pracovala na magistrátním odboru správy infrastruktury. Tam jsem měla na starost mimo jiné i skládku Chotíkov a monitoring ovzduší v Plzni.

Právě oblast životního prostředí zřejmě nebude procházka růžovou zahradou. Ve hře je stavba spalovny, kterou chce stavět Plzeňská teplárenská, ale proti se už postavila řada Plzeňanů.
Musíme si uvědomit, že jsme velké dvousettisícové město a množství odpadu, které vyprodukujeme, se nedá donekonečna zavážet a skládkovat.. Pokud se postaví u Chotíkova kvalitní stavba a město vybere spalovnu, která nezatíží životní prostředí, nevidím v tom problém. Ve světě kvalitní spalovny fungují a dokáží odpady minimalizovat.

V Plzni má být klasická roštová spalovna a její odpůrci navíc varují, že aby se uživila, musel by se do ní svážet odpad z celého kraje. Což znamená i velké dopravní zatížení pro Plzeň, která na tom není v tomto směru dvakrát nejlépe. Můžete lidem garantovat, že pokud by to tak mělo skutečně být, budete proti tomu z hlediska životního prostředí vystupovat?
Zatím nemůžu garantovat vůbec nic, protože jsem ve funkci necelé tři neděle. V mé gesci je navíc životní prostředí zcela nově, moji předchůdci jej na starost neměli. Se vším se teprve musím seznámit a odborníci a specialisté budou ke spalovně vytvářet posudky.

Vy jste dříve pracovala v plzeňské vodárně. Co konkrétně jste tam dělala?
Původně jsem byla na oddělení investic. Vodárna je provozovatel městského vodárenského majetku, takže tam se připravovaly investice do tohoto zařízení. Později jsem přešla na vyřizování pojistných událostí, protože vodárna při své činnosti samozřejmě způsobí také škody, i když nechtěně. Pracovala jsem také jako koordinátorka při jednání s externími firmami.

Do tohoto jste se rozhodla začít studovat. Proč?
Do studia jsem se pustila vloni, už na stará kolena. Říkala jsem si, že mozek by neměl lenivět a to, co jsem potřebovala ke své profesi, jsem už vlastně dělala s rutinou. Bylo mi jasné, že člověku nestačí jen sedět doma a luštit křížovky. Jako mladá jsem chtěla studovat práva, teď jsem si vybrala právní specializaci oboru veřejná správa na Metropolitní univerzitě Praha. Pak se ale všechno hnulo na politickém poli a seběhlo se mi to teď tak, že studium mám ještě ke svým dvěma současným funkcím. Zatím to stíhám.

Na ustavujícím zastupitelstvu města jste projevila svérázný humor, když jste na dotaz opozice s kamenným výrazem mluvila o psu a jeho majitelce, z nichž ani jeden není politicky organizován. Jaký humor máte vlastně ráda?
Jsem nezdolný optimista a myslím, že veselou myslí dokážu nabíjet i lidi, kteří k ní zrovna dvakrát sklony nemají. Mám ráda inteligentní anglický humor, ale dokážu se zasmát i černému humoru. Je mi dobře s lidmi, kteří se zasmějí a vy vidíte, že mají přehled a vědí, kde je ta jemná jiskřička, která dělá vtip vtipem. Humor někdy není na škodu ani ve vážných situacích. Vím, že zastupitelstvo je vážná záležitost, ale smích ještě nikomu neublížil. Stačí jedna dvě věty, lidé se zasmějí a jednání pokračuje lehčeji, v jiném tónu.

Zmínila jste sport. Letošní zima vám tedy dělá jistě radost.
Zimní sporty mě kromě bruslení míjejí. Vyrostla jsem u Boleváku, takže strašně ráda bruslím a plavu. Od mala chodím v Plzni na hokejové zápasy. Kromě sportu mám ráda pobyt v přírodě, houbaření, ale také architekturu, historii, hudbu, cestování, kulturu. A mým mimořádným koníčkem je motorismus. Zvláště rychlé a silné vozy jsou pro mne velkým pokušením a radostí, protože ráda řídím.