„Šlo o doporučení komise informatiky z konce června. Rada města s podnětem komise souhlasila," vysvětlil místostarosta Horní Břízy Zdeněk Procházka.

Pokud budou lidé nyní chtít upozornit na nedostatky a navrhnout, co by se mělo v Horní Bříze vylepšit, musí se na vedení radnice a úředníky obrátit osobně, telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu.

Horní Bříza přitom volnou diskuzi na webu dočasně nezatrhla poprvé. Předloni místo ní zavedla registrovanou. Jenomže systém registrací se neosvědčil a lidé jej kritizovali kvůli složitosti. Proto od letošního ledna město anonymní diskuzi znovu obnovilo.

Rušení volné diskuze na webu měst není na Plzeňsku novinkou. Od loňského července nefunguje v Přešticích. Zastupitelé se k tomuto kroku odhodlali poté, co fórum zaplavila smršť anonymních vulgárních příspěvků. Debatu tehdy rozproudila výměna ředitele přeštické základní školy. Diskutující nenechali nit suchou na radních města, uráželi končícího ředitele Josefa Šperla a jeho nástupce Petra Fornouze.

Starosta Přeštic Antonín Kmoch s odstupem času přiznává, že rušení volné diskuze byla chyba. „Měli jsme klást větší důraz na promazávání vulgárních příspěvků a diskuzi nerušit," řekl Kmoch.

Do registrované diskuze prý přispívají jednotlivci a navíc na dotazy jim někteří zastupitelé neodpovídají.