Vzápětí se ale nedohodli na rozšíření parkovacích zón ve městě. „Materiál byl stažen,“ potvrdil primátor Martin Baxa (ODS).

Rezidenti dostanou přednost

Jde přitom o rozhodnutí, které má korigovat počty zaparkovaných aut v centru a část jich poslat do parkovacího domu Rychtářka. V centru by totiž vznikla zóna se stovkou vyblokovaných parkovacích míst pro ty, kteří tu bydlí nebo podnikají. Tito rezidenti by měli svá místa podobně jako v Praze za modrou čarou. „Museli by si koupit parkovací kartu jako nyní, jenže teď nemají místa blokovaná a musejí se vejít do stání jako řidiči s lístky z parkovacích automatů,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák (ČSSD).

Radní se ve čtvrtek nedohodli ani na tom, kam až budou sahat placené parkovací plochy ve městě. „Mohou být zpoplatněny další oblasti,“ upozornil primátor. Jde například o Roudnou, kde by se mělo začít za parkování platit, Petrohrad, či o oblast kolem Jižního nádraží včetně stání u zdi Škodovky v Korandově ulici.

Co naopak radou prošlo, je koncepční elaborát úředníků z Útvarů koncepce a rozvoje. Ten navrhuje co a jak v centru města zatraktivnit. Měly by přibýt další zahrádky s občerstvením před restauracemi a v ulicích také více laviček. Na Anglickém nábřeží plánuje město zúžit vozovku ve prospěch pobřežní promenády s cyklostezkou, na Klatovské třídě hodlá vysadit alej stromů.

Auta pryč z mostu

Z Wilsonova mostu na Americké třídě chce radnice úplně dostat auta pryč. Alespoň podle ve čtvrtek schváleného materiálu. O tom, zda to však radní myslí skutečně vážně, budou muset Plzeňany teprve přesvědčit. Minulé zastupitelstvo poslalo na zrekonstruovaný bulvár automobilovou dopravu navzdory tomu, že se kvůli plánovanému omezení aut zúžily vozovky a rozšířily chodníky.

Materiál o „městě krásnějším“ ale obsahuje i úsměvné položky. Třeba to, že radnice chce motivovat občany soutěžemi o nejlepší okno a jeho květinovou výzdobu.

Ano dalším sochám

V ulici Bedřicha Smetany, před Galerií Jiřího Trnky a Muzeem loutek na náměstí by měla také vyrůst výtvarná díla, pravděpodobně sochy. Zda se na to ale skutečně najdou peníze v městské kase, je ve hvězdách. Primátor připustil, že finance nejsou ani na už dříve vysoutěžená a schválená díla, například pomník americké armádě, který měl stát původně u Pekla a později město schválilo místo u Divadla J. K. Tyla směrem do Klatovské třídy. „Souvisí to s rekonstrukcí divadelních teras. Zhruba 40 milionů korun teď skutečně nemáme,“ podotkl Baxa. Vysvětlil, že plánované změny ke zatraktivnění města jsou jen jakousi kuchařkou, aby bylo jasné, jakým směrem se má centrum rozvíjet.