Kritikům vadí, že radní hodlají velkoryse podpořit investiční akci jedné obvodní radnice, v tomto případě MO 3, přitom návrh rozpočtu města na příští rok s tímto výdajem nepočítá.

Ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba), který na jednání rady chyběl, to považuje za nestandardní a neobvyklý krok. „Zásadně s tím nesouhlasím a písemně jsem to radě dopředu sdělil,“ konstatoval Duchek. V zastupitelstvu hodlá věc otevřít. „Tato investice ohrožuje vyrovnanou bilanci městského rozpočtu pro příští rok. Rozpočet je připraven ke schválení a shodli jsme se v něm na politických prioritách jednotlivých investic, například na opravě tramvajové trati na Severní Předměstí,“ potvrdil Duchek.

Podle radního města i třetího městského obvodu Karla Palečka (ODS) město trojce slíbilo, že sportovní areál zaplatí ze svého rozpočtu. „Vyplynulo to z jednání v době, kdy zastupitelé odmítli zařadit tento projekt na seznam s žádostmi o dotace z EU, aby si jednotlivé projekty nekonkurovaly,“ prohlásil Paleček.

Žádost o peníze přinesl starosta trojky Jiří Strobach (ODS) městské radě přímo na stůl, aniž by ho projednala některá z odborných komisí při městském zastupitelstvu.

Postup radních nadzvedl i opozičního zastupitele Karla Makoně (Plzeňská aliance), který už jednou nápad se stavbou sportoviště a koupacích mol u přehrady s vodou nevhodnou k rekreaci kritizoval. „Nemůžu tomu ani uvěřit. Třetí obvod začíná být v Plzni stát ve státě. Budu požadovat na zastupitelstvu vysvětlení,“ prohlásil.

„Trojka má na radnici silnou pozici a je protežována. Zastupitelstvem tohle projít nemůže,“ poznamenal jeden ze zastupitelů ODS, který si nepřál zveřejnit jméno. Podle něj návrh prošel jen proto, že na jednání rady chyběl nejen Duchek, ale také Petr Rund (ODS) a Petr Náhlík (KDU–ČSL).

Strobach ale věří, že obvod sportoviště s pomocí města postaví. „Předpokládám, že stavební povolení získáme v únoru,“ uvedl. Třetí obvod se inspiroval doudleveckým Škoda Sport parkem, který začala budovat radnice na Slovanech před 12 lety. Jenže sportoviště vystavěl obvod převážně z vlastních peněz. Město přispělo zhruba pěti miliony korun.