Podle majetkových přiznání za loňský rok, která museli všichni odevzdat do konce června, zbyde nejvyšší částka ke splácení radnímu pro bezpečnost Robertovi Houdkovi (ODS). Ten splácí dvě hypotéky v částce vyšší než pět milionů korun. A svou činností na radnici je už nejspíš neumoří, protože na kandidátce ODS do městského zastupitelstva vůbec nefiguruje. „Splácení hypoték s tím nesouvisí a nijak mě netíží, protože je splácím z pronájmů jiných bytů,“ vysvětlil Robert Houdek.

 Auto a rovněž skoro milionovou hypotéku má na bedrech také radní Helena Matoušová (ODS) a ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Naopak primátor Martin Baxa (ODS) je mezi představiteli města raritou: nemá vlastní byt, dům ani auto a s přítelkyní žije v nájemním bytě 2+1. „Na služební cesty používám služební auto, jinak jezdím městskou dopravou. Mám celoroční permanentku,“ řekl Deníku Baxa. Splátky by si přitom mohl dovolit, jako primátor vydělá kolem 75 tisíc korun hrubého a k tomu mu náleží ještě roční odměna krajského zastupitele ve výši více než 66 tisíc korun a také plat učitele na Gymnáziu na Mikulášském náměstí. Tam je stále vázán částečným úvazkem a vloni si tam přivydělal asi 20 tisíc korun.

Zatímco městští radní už pomalu balí kufry, ti krajští mají na splácení hypoték ještě čas. Jejich mandáty vyprší až na podzim 2016. Náměstek hejtmana Jiří Struček (ČSSD) přiznal úvěr ze stavebního spoření na 2,5 milionu korun. Více než 300tisícový úvěr má také náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD), ještě o půl milionu víc dluží náměstek Václav Šimánek (ČSSD).

Jde o čtyři roky starou a už částečně splacenou hypotéku na dům v Nezvěsticích. Kromě toho koupil vloni náměstek Šimánek své manželce novou toyotu za 630 tisíc korun.

„Manželka se vracela do práce po mateřské dovolené a potřebovala být více mobilní," vysvětluje náměstek, který má na starosti zdravotnictví. Vůz koupil bez úvěru. Může si to dovolit. Stále totiž pracuje na částečný úvazek jako chirurg ve Fakultní nemocnici Plzeň a lektor na lékařské fakultě. K cca 70tisícovému měsíčnímu platu náměstka hejtmana přiznal ještě roční příjem 900 tisíc korun.

Současný hejtman Václav Šlajs (ČSSD), který byl loni ještě náměstkem hejtmana, do formuláře napsal příjmy coby předseda představenstva plzeňských dopravních podniků a také poslanecký plat

za loňský leden. Celkem si za rok 2013 k běžnému platu přišel na půl milionu korun.

Příjmy mimo funkci předsedy krajského kontrolního výboru přiznal také Jan Šašek (ODS). Coby ředitel Nadace Věry a Vladimíra Janouškových dostal 142 tisíc korun. Šašek si jako jediný z politiků pořídil byt. „Koupil jsem byt 2+1

za 960 tisíc korun v Rokycanech. Zatím v něm ale nebydlím, do konce roku bych ho chtěl zrekonstruovat," řekl Deníku Šašek. Na koupi si vzal více než 800 tisíc Kč hypotéku.

Majitelem domu je nově také radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM). Ten ale čtvrtinu rodinného domu za 650 tisíc Kč zdědil. Radní si vloni zároveň pořídil auto za 265 tisíc korun na leasing.

Předseda výboru pro zdravotnictví a sociální věci Pavel Karpíšek (ODS) už je svými nákupy a prodeji pozemků doslova pověstný. Také vloni prodal půdu za necelý milion korun a jinou za 650 tisíc Kč koupil. Pole na Hamrech na Šumavě kupoval i letos, v červnu prodej za 32 tisíc mezi ním a krajskou správou a údržbou silnic posvětili krajští zastupitelé. Karpíšek je zároveň krajským rekordmanem ve výši dluhů. Stále splácí hypotéku 4,2 milionu korun a navrch úvěr 75 tisíc Kč.

Více než 760 tisíc na třech různých úvěrech dluží také předseda krajského výboru pro veřejné zakázky Věstislav Křenek (KSČM).