Lidé si neustále stěžují na nepořádek v ulicích centrálního obvodu. Naposled v Plachého ulici…
Ano, to jsme nechali v pátek uklidit. Ale v pondělí jsem se zděsil, protože tam byl šílený nepořádek. Hned jsem volal zástupci firmy, která to má na starosti. On mi však doložil, že všechno vyvezli. A prý to, co jsem viděl, je standardní stav, i když tam uklízí třikrát týdně.

Jak je to možné?
Každý občan si má popelnici zajistit sám. To ale lidé nedělají a hází to ven jako prasata. My pak suplujeme popeláře a uklízíme tyhle černé skládky. Týden co týden. U činžáku, kde je třeba šestnáct bytů, je jen jedna popelnice, kterou by měla mít pomalu jedna rodina sama pro sebe. Je nesmysl, že by těch dalších patnáct partají nemělo žádné odpadky.

Dá se to řešit? Může obvod lidem nařídit, aby si pořídili popelnici?
Ze zákona můžeme donutit podnikatele, ale běžné občany těžko. Každý může nakonec říct, že jim jedna popelnice stačí, že on ten nepořádek nevytváří. Musel bych ho chytit za ruku a to jde těžko.

Takže to znamená, že v ulicích nepořádek zůstane a obvod s tím nemůže nic dělat?
Pomoci může nový zákon o odpadech, kdy budou domácnosti platit paušál městu a to samo zajistí všechno kolem vývozu. Věřím tomu, že jakmile vyjde nový zákon, popelnic v ulicích zásadně přibude.