VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEA: Sledovali jsme pochod radikálů

Plzeň /FOTOGALERIE/ - Nacionalistů do Plzně přijelo méně, než se čekalo. Přesto stál policejní zásah více než milion korun.

14.3.2009 34
SDÍLEJ:

Lidé, kteří nesouhlasili s pochodem radikálů, se shromáždili v sadech PětatřicátníkůFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Fotogalerii od centra Plaza před samotným pochodem najdete ZDE.

Fotogalerii samotného pochodu najdete ZDE.

Fotogalerii projevů na náměstí Republiky a protestů proti nim najdete ZDE.

Fotogalerii ze sadů Pětatřicátníků, kde byli lidé, kteří s pochodem nesouhlasili, najdete ZDE.

Tři přestupky a jeden trestný čin. To je bilance sobotního pochodu radikálů Plzní. 25letý nacionalista je podezřelý z trestného činu podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka kvůli tomu, že má na krku vytetované číslo 88. V nacistické symbolice se jedná o vyjádření hesla Heil Hitler, písmeno H je totiž v abecedě osmé. Podle mluvčí krajských policistů Jany Václavové mu hrozí vězení od šesti měsíců do tří let. Policisté ho zatkli při projevech na náměstí. Mladík byl opilý, v dechu mu naměřili 1,37 promile alkoholu.

Další tři mladíci, jeden z řad pravicových radikálů a dva přívrženci levice, jsou podezřelí z přestupku. Při akci si totiž zahalili tvář, což jim novela zákona o shromažďování zakazuje. Městský úřad je může potrestat pokutou až deset tisíc korun.

V sobotu odpoledne byli v Plzni policejní těžkooděnci proti pravicovým radikálům ve značné přesile. Nacionalistů se nakonec do západočeské metropole sjelo poměrně málo. Avizovaným třem stovkám se jejich počet nepřiblížil ani náhodou. U Plazy se jich sešlo pár desítek. Podle policejních odhadů jich Plzní pochodovalo asi dvě stovky. Organizátor pochodu Tomáš Babka to nepovažuje za neúspěch. „Myslím si, že účast byla v pořádku. Akce měla podle mě dostatečnou razanci. Teď se všichni rozejdeme, žádná jiná akce už se dnes nechystá,“ shrnuje Babka.

Radikálové vyšli asi ve 14. hodin od Plazy. Babka po celou dobu pochodu vykřikoval hesla, která po něm ostatní opakovali. Ozývalo se například ´USA, Izrael, táhněte do pekel´ nebo ´Izraelští vrazi odtáhněte z Gazy´.

Policie nechce upřesnit, kolik přesně mužů zákona v ulicích Plzně zasahovalo. Přímo pochod doprovázela asi stovka těžkooděnců. Ze vzduchu vše monitoroval vrtulník, pomáhala jízdní policie i psovodi. Připraveny byly i obrněný transportér a vodní děla. „Kolik celý zásah stál zatím není vyčíslené. Částka ale určitě převýší jeden milion korun,“ dodala Václavová.

Pochod neonacistů on-line:

11:00 - Podle tiskové mluvčí západočeských policistů Pavly Soukupové je v ulicích Plzně klid. Policisté monitorují situaci. Na parkovišti u Plazy jsou prázdná místa a pohybuje se zde odtahová služba. V průběhu pochodu budou pro dopravu uzavřeny sady Pětatřicátníků a Palackého náměstí.

11:45 - Nad městem se poprvé objevil vrtulník.

Po dvanácté hodině začalo policistů v ulicích přibývat. V některých okolních ulicích stojí policejní dodávky, objevila se už i jízdní policie.

U obchodního centra Plzeň Plaza je i jeho ředitel, který je připraven v případě problémů s pořádkem centrum okamžitě uzavřít.

12:10 - Od sadů Pětatřicátníku přijíždí k Plaze policejní kolona včetně vodního děla. U Plazy postává několik radikálů.

12:45 - Před obchodním centrem Plaza jsou i zástupci organizace Člověk v tísni, kteří chtějí apelovat na starostu ÚMO 3 Jiřího Strobacha, aby pochod rozpustil ještě dříve než vůbec začne. Po okolí trasy pochodu jsou hlášeny malé skupinky lidí, jak pravicové, tak i levicové. U samotné Plazy je zhruba 30 radikálů.

13:10 - Na místo před obchodním centrem přišli tři lidé v pestrobarevném oblečení a parukách, zjevně převlečeni za klauny a přinesli s sebou transparent s nápisem "Průvod maškar". Tato skupinka vzbudila velkou pozornost a vyrazila směrem k radikálům, od kterých ji ale oddělili policejní těžkooděnci.

13:30 - Před centrem Plaza je přibližně 50 radikálů, kteří ještě čekají, zda nepřijdou další členové pochodu. Tři klauni už na místě nejsou, ale je zde spousta lidí, kteří se přišli na pochod jen podívat. Přemyslova ulice je zatím stále pro dopravu průjezdná.

13:50 - Podle informací od policie je v sadech Pětatřicátníků a v Solní ulici několik skupinek lidí, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s pochodem. Policie nemá informace o tom, že by se radikálové scházeli ještě jinde než přímo před Plazou, kde je jich momentálně pár desítek. Pochod by měl začít ve dvě hodiny, zatím je všude klid.

13:55 - Skupina lidí Mládež proti nacismu postává na kraji parkoviště v sadech Pětatřicátníků. Rozvinuli transparent s nápisem "Nácky u nás nechceme". Skupina je obestoupena policií.

14:00 - Radikálové se u Plazy formují k pochodu. Ponesou s sebou transparent s anglickým nápisem přeloženým jako "Svět bez sionismu". Policejní těžkooděnci stojí podélně při chodníku u parkovacího domu Plazy. Situaci ze vzduchu sleduje vrtulník. Na místě je i primátor města Pavel Rödl a radní pro bezpečnost Karel Paleček.

14:00 - Na rohu křižovatky u Hlavní pošty se začali připravovat policejní těžkooděnci, na místě je i obrněný transportér. Přímo u Hlavní pošty nechybí ani tři klauni, tentokrát s nápisem "Všichni jsme barevní". Obrněné trasportéry jsou i v ulicích Palackého a Riegrova. V prostoru křižovatky Solní a sady Pětatřicátníků jsou i neorganizovaní lidé s letáčky se slovy "Náckům ne".

14:05 - Policejní těžkooděnci přehradili sady Pětatřicátníků na úrovni Solní ulice směrem na Bory. Na nejfrekventovanější křižovatce v Plzni je zastavená doprava.

14:10 - Je uzavřená Přemyslova ulice, pochod vyrazil. Těžkooděnci obestoupili chodník u Plazy a vytvořili tak místo pro průvod. U Plazy je několik policejních dodávek, nechybí ani psovodi. Kvůli průvodu zůstala stát i tramvaj. Doprava je směrována do bočních ulic.

Mládež proti nacismu se dostala až k radikálům, stále ukazuje letáky s nápisem "Náckům ne". Průvod radikálů vede Tomáš Babka, má megafon, vyvolává hesla, která po něm ostatní radikálové opakují. Na pochod reagují i místní obyvatelé pokřikováním z oken.

14:15 - Průvod se blíží k sadům Pětatřicátníků. Lidé, kteří s pochodem nesouhlasí začínají pískat a pokřikovat směrem k pochodujícím radikálům. Radikálové jsou od ostatních odděleni policejními těžkooděnci.

14:20 - Do sadů přijela houkající rychlá záchranná služba, ale kvůli uzavření křižovatky nemůže projet. Snaží se vycouvat a projet jinudy.

14:23 - Pochod přešel křižovatku Solní, sady Pětatřicátníků a Přemyslovy ulice. Policie nedovolila radikálům a jejim odpůrcům dostat se k sobě. Lidé v sadech, kteří s pochodem nesouhlasili, mávali letáčky "Náckům ne" a trio klaunů transparentem "Všichni jsme barevní". Křižovatku prošel průvod klidně, nedošlo k žádným nepokojům.

14:27 - Průvod dorazil na náměstí Republiky. Zde by měly následovat projevy. Nejfrekventovanější křižovatka v Plzni je opět průjezdná.

14:30 - Radikálové se přesunuli doprostřed náměstí. Spolu s nimi je na náměstí ještě skupinka lidí s papíry s nápisem "Náckům ne" a izraelskou vlajkou. Prostor náměstí sledují z několika oken i místní obyvatelé. Jinak je náměstí Republiky prázdné.

14:35 - Na náměstí Republiky začaly projevy. Hned prní je zaměřený proti sionismu a židům. Na náměstí se dostávají další lidé, kteří křikem a pískáním vydávají svůj nesouhlas.

14:40 - Druhý projev měl sám organizátor pochodu Tomáš Babka. Kritizoval v něm plzeňskou židovskou obec a městský obvod, hlavně ve smyslu jejich postoje k dnešnímu pochodu.

14:45 - Po čtyřech krátkých projevech se radikálové rozcházejí. Akce skončila.

Přibližně ve 14:40 zatáhla policie jednoho z radikálu do policejního auta. Zatím nevíme proč.

15:00 - Radikálové už se úplně rozešli. Policisté některé legitimovali. Snažíme se zjistit, proč jednoho z radikálů zadrželi (viz. výše).

Jeden zatčený, třem dalším hrozí pokuta

Policie během pochodu zatkla pětadvacetiletého radikála. Je podezřelý ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Na krku za uchem má radikál vytetovaný nacistický symbol "88". Při zatčení byl opilý, policie mu naměřila 1,37 promile alkoholu. Pokud bude radikálovi prokázána vina, stráví ve vězení 6 měsíců až 3 roky.

Dalšímu radikálovi hrozí od městského obvodu pokuta ve výši až 10 tisíc korun za to, že měl při pochodu zahalenou tvář. Pokuta za zahalenou tvář hrozí i dvěma z odpůrců pochodu.


14.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 34
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Politika je živila, musí se poohlédnout jinde

Tomáš Mertl se stal potřetí otcem.

Hokejový útočník Tomáš Mertl se stal potřetí otcem

Na volby vyrazil Plzeňan trabantem

Plzeň - Josef Odehnal dostal automobil v roce 1995 od své tchyně.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

C.k. kuchyně v Horušanech popáté

Horušany - V sobotu 21.10.2017 se v horušanské hospodě U dvou kaštanů uskutečnil již pátý ročník kuchařského festivalu, který pořadatelé nazvali C.k. kuchyně aneb jak vařily naše babičky.  

Užijte si advent v klidu. Jděte za kulturou do Besedy

Plzeň - Zažít advent v klidu a pohodě je pro mnohé nesplnitelný sen. Udělat si příjemný či sváteční večer i těsně před Vánoci je přitom snadné. Měšťanská beseda nabízí ke konci roku několik divadelních představení či koncertů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT