Diplomaté mají projednávat smlouvu, která určí klíčové vlastnosti radaru: jeho polohu, podmínky fungování a logistiku. Českou delegaci povede náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar, za americkou stranu pak vysoký představitel ministerstva zahraničí a člen Národní bezpečnostní rady John Rood.

Plzeň výsledek jednání pochopitelně zajímá, vždyť protiraketová základna má být umístěna v její těsné blízkosti. Politici zastoupení v městském zastupitelstvu zdůrazňují především politická hlediska. „Jsme spojenci Spojených států a chceme se podílet na společné obraně. Proto umístění radaru podporujeme,“ zní unisono z pravicové části. Někteří zároveň zdůrazňují historickou zkušenost Plzně. „Jsme vděční Američanům za osvobození. I proto bychom měli jejich požadavku vyhovět a ukázat, že jsme opravdu spojenci,“ připomíná náměstek primátora Vladimír Duchek.

Opačný názor zastávají ČSSD s KSČM. Sociální demokraté tvrdí, že radarová základna nechrání náš stát, a proto by měla vláda radar odmítnout. „Budeme prosazovat obecné referendum. Každý občan, který má zkušenosti z historie, má právo vyjádřit své stanovisko ke vstupu cizích ozbrojených sil,“ říká lídr plzeňské ČSSD Martin Zrzavecký.

Komunisté tvrdí, že radar je namířen proti Rusku a zbytečně dráždí euro–asijskou velmoc. Pořádají akce proti radaru, na konci října se chystají i do Plzně. První kolo jednání mezi USA a Českou republikou proběhlo před dvěma týdny na ministerstvu obrany. Tehdy šlo především o právní problémy týkající se stavby radaru a pobytu amerických vojáků na českém území. Hlavní český vyjednávač také řekl, že by na základně působili i čeští vojáci. „My bychom měli mít nastálo naše lidi na té základně, abychom věděli, co se děje,“ dodal Pojar.

Plzeňané sepisují petice

Názory na protiraketovou základnu v Brdech rozdělují Plzeňany. Stovky občanů města už podepsaly petice, které podporují či odmítají základnu ve vojenském prostoru na rozhraní Plzeňského a Středočeského kraje.

Petici schvalující umístění amerického radaru zorganizovali členové Konfederace politických vězňů. „Radar má své opodstatnění a přispěje k obraně našeho státu,“ zdůraznuje Václav Pták z výboru konfederace.

Větší možnost podepsat petici mají ale odpůrci protiraketové základny. Na několika místech v Plzni se sepisovaly archy, které dokumentují nesouhlas s možným umístěním radaru v České republice.

Jednu z petic občanské iniciativy Ne základnám organizoval majitel obchodu Seraf Karel Dach, dalším podpisovým místem je ordinace Ivana Demkoviče. „Nejsem pacifista, ale podle mého názoru není pro Čechy ani pro Evropu dobré, aby tady americké vojenské základny byly rozmístěny. Je to můj názor, a proto jsem se k občanské iniciativě připojil,“ vysvětloval Demkovič.

Plzeňané, kteří umístění radaru podporují, zdůrazňují především spojenectví se Spojenými státy a s ostatními zeměmi Severoatlantické aliance. „Jsme přece spojenci a z toho pro nás plynou i povinnosti. A společná obrana je v našem zájmu, před teroristickými státy se prostě musíme chránit. Američanům máme navíc co vracet. Osvobodili Plzeň od nacismu, pomohli nám i od komunismu, věřím, že by nám pomohli i nyní,“ odůvodnil svůj postoj Plzeňan Petr Kadlec.

Odpůrci radaru v Plzni tvrdí, že protiraketová základna chrání jen Spojené státy a Českou republiku spíš ohrožuje. „Je větší nebezpečí, že se staneme terčem útoku. Nevím proč bychom měli být patolízaly Ameriky. A navíc máme zkušenost s pobytem cizích vojsk na našem území. Nevím proč bychom ji měli znovu opakovat,“ vyřkl názor Marek Navrátil.

Co řekli k radaru?

Miroslav Levora (ODS)
Podporuji umístění radaru. Beru to jako poděkování za to, co pro nás Američané udělali. Když jsme potřebovali pomoc, američtí vojáci za nás ve druhé světové válce pokládali životy a přinesli nám svobodu.
Jsme spojencem Ameriky a souhlasem ukážeme, že jsme na to nezapomněli.
Chápu, že obyvatelé, kteří bydlí v těsné blízkosti plánované lokality, nejsou nadšeni, ale protiraketového systému je potřeba.
Postoj jsme už vyjádřili v zastupitelstvu, nyní jsou jednání na bedrech vlády, ta musí dojednat podmínky.
Martin Zrzavecký (ČSSD)
Sice se zdá, že umístění radarové základny se netýká Plzeňanů, opak je ale pravdou. Výstavba radarové základny se totiž dotýká každého občana ČR. Pokud by radar řešil ochranu občanů státu, pak říkám jednoznačně ANO. Z informací, které jsem obdržel, musím však říci NE. Z mého pohledu radar neslouží ku prospěchu obyvatel ČR.
Proto budeme prosazovat obecné referendum k vzniku radarové základny. Každý občan, který má zkušenosti z historie, má právo vyjádřit své stanovisko k vstupu cizích ozbrojených sil.
František Hrubeš (KSČM)
Jsme zásadně proti, hlasovali jsme tak i v městském zastupitelstvu. Americký protiraketový radar povede pouze k eskalaci napětí. Navíc je namířen proti Sovětskému svazu, ne proti Iránu, jak se tvrdí. Radar může narušit také mobilní sítě.
Podobné systémy, pokud by měly být instalovány, by měly být pod záštitou OSN nebo Evropské unie.
My proto v rámci kraje vedeme protiraketové akce v Mirošově, Spáleném Poříčí, Rokycanech a Domažlicích. V Plzni podobnou akci uděláme na konci října.
Petr Náhlík (KDU-ČSL)
Podporu radaru jsme už vyjádřili. Radaru říkám ANO. Pokud chceme být součástí společné obrany a jsme spojencem Spojených států, měli bychom být spojencem se vším všudy.
A to nemluvím o historické reminiscenci. Dvakrát v minulém století američtí vojáci přišli pomoci Evropě, my nyní můžeme pomoci sobě i USA.
Důvody odporu proti radaru jsou podle mne spíš psychologické. Vždyť radary v Brdech už jsou a nikdo to neřeší. Chápu ale stanovisko starostů, kteří chtějí umístit radar hlouběji ve vojenském prostoru. Mělo by se jim vyhovět.
Vladimír Duchek (PVP)
Už hlasováním v zastupitelstvu jsme ukázali, že protiraketovou základnu na území České republiky podporujeme. Chtěli jsme tím vyjádřit podporu české vládě v posílení naší národní bezpečnosti.
Plzeň má navíc k USA historicky specifický vztah, jsme vděční Američanům za osvobození. I proto bychom měli jejich požadavku vyhovět a ukázat, že jsme opravdu spojenci, kteří se chtějí na společné obraně také podílet. Řeči o tom, že radar je namířen proti Rusku a že se to dá přirovnat k invazi vojsk Varšavské smlouvy, považuji za nesmysl.
Miroslav Zábranský (PA)
My jsme umístění protiradarového obranného systému podpořili, svůj názor jsme vyjádřili i při hlasování v zastupitelstvu. Já osobně mám dost informací k tomu, abych se mohl rozhodnout.
Zajímá mě věc obrany našeho státu, měli bychom se na ní také podílet. Je to hlavně politický problém, v současné chvíli ho musí řešit vláda.
Škodou je, že politická přestřelka mezi stranami přehlušila odbornou diskusi, navíc se z toho udělala zbytečná mediální bublina. I z tohoto důvodu se naše aliance nebude nyní do diskusí zapojovat.

Co říkáte Vy?

Vyjádřete se v anketě, kterou naleznete pod článkem.