VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První větší diskuze o radaru? Zněla pro i proti

PLZEŇ -Sporem příznivců a odpůrců radaru vyvrcholila zhruba v půl deváté večer pondělní veřejná diskuze o protiraketové obraně konaná v Měšťanské besedě v Plzni.

11.9.2007 1
SDÍLEJ:

Dskuze o umístění radaru v Brdech.Foto: Deník/M. Vejvodová

Na hlavu Tomáše Klvani, mluvčího protiraketové obrany, se sneslo hned několik výtek. „Proč přesvědčujete veřejnost o tom, že by měl nějaký Irák nebo Severní Korea útočit na nás, když je naprosto jasné, že spojenci by je za tohle ihned smetli z povrchu zemského? Je to naprosto vymyšlená idea. To bychom do budoucna mohli uvažovat nad tím, jestli nás nenapadnou třeba Marťani,“ uvedl jednatřicetiletý Milan Strnad z Plzně.

Na tento dotaz reagoval jak Klvaňa: „Nemůžeme si být jisti, jestli nás nebezpečné státy neohrozí,“ tak radaroví příznivci: „Spojené státy zde musí mít svůj vliv, radar dopomůže ke stabilitě Aliance i kontinentu,“ uvedl Jiří Peterka z Újezdu sv. Kříže na Rokycansku.

„Proč se ve věci radaru tolik angažuje naše vláda a ne NATO, když se bude jednat o obranný deštník celé Aliance?“ zeptala se starší žena. „V rámci NATO se prý o radaru vede živá diskuze,“ dostalo se jí odpovědi z klvaňových úst.

Pondělní diskuzi zahájil hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmerman. Hned si také zaglosoval. „Ideální by bylo, kdybychom mohli rozpustit všechny armády na světě, ale v dnešním světě toto bohužel nelze. Zbraně se nepochybně budou stále vyvíjet rychle dopředu. Ti, kteří nechtějí být za několik let postaveni před hotovou věc, musí něco udělat pro svou obranu,“ pronesl.

Klvaňa zahájil svůj monolog připomínkou historických milníků, kdy selhala nejen naše obrana. Řeč završil zmíněním teroristických útoků z 11. září 2001 na budovy Světového obchodního centra v New Yorku. „Jedním ze způsobů obrany je diplomacie, ale s fanatiky jednat nelze, proto si musíme udělat obranný štít, abychom čelili případným útokům,“ podotkl.

Ke slovu se poté dostali odborníci. Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý vedl dlouhý výklad na téma terorismus ve světě a nebezpečí ze strany ´zlobivých´ států. „Irán začal s technologií raket v roce 1980, to měly dosah 130 km. Roku 1984 koupili Iránci rakety od Libyjců s dosahem 280 až 300 km,“ uvedl Šedivý a zdůraznil, že před šesti lety Irán vyvinul rakety s dosahem 1100, 1200 a 1400 km. V roce 2003 prý testovali rakety, které doletí vzdálenost 2000 km, a dnes již vyvíjejí rakety až s 5000 km vzdáleností.

„Poté by byla střední Evropa snadno zasažitelná, ČR se proto musí podílet na vlastní i kontinentální obraně,“ podotkl. Podle něj radar neslouží k monitorování ruského území, protože to technicky ani není možné.

Na řadu přišla i zdravotní studie, která prý podle Klvani byla vypracována na žádost starostů obcí v okolí vojenského újezdu Brdy. „Studie vychází z předběžných teoretických údajů dodaných americkou stranou. Naši experti se nyní chystají na Marschallovy ostrovy a tam budou měřit,“ řekl Klvaňa.

Jeden z autorů studie Zdeněk Komárek z Ústředního vojenského zdravotního ústavu pojede na Marschallovy ostrovy také. Radar je podle něj srovnatelný s letištním. Ten prý navíc monitoruje celých 360 stupňů, zatímco plánovaný americký radar bude jen v určité výseči a paprsek bude těsně u něj minimálně deset metrů nad zemí. Tato cifra se poté zvyšuje úměrně se vzdáleností od základny.

Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření zdůraznil hned na začátku, že osvícení člověka je dosti problematické a vlastně prakticky nemožné, takže se nemusíme bát žádných zdravotních rizik. „Všechny kopce v ČR jsou mimo výseč paprsků, nemůže dojít k překročení jakékoli zdravotní normy,“ vysvětlil. Debaty podobné té plzeňské se budou konat i v dalších krajích po republice.

11.9.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mladý muž skočil z mostu mezi jedoucí auta

Soutěž Svačina roku byla pro Lukáše Tatara cennou lekcí, jak pracovat pod stresem.

Vaření bych za křeslo v kanceláři nevyměnil, říká mladý kuchař

Aukce pivních lahví vynesla rekordní sumu

Plzeň - Středeční aukce designových lahví Pilsner Urquell letos vynesla rekordní částku 1,6 milionu korun. Peníze půjdou na podporu Centra Paraple, jež pomáhá lidem na vozíku.

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Brutální útok. Dostane recidivista 10 let?

Plzeň – Valér Milo byl již třikrát odsouzený na Slovensku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT