Řidiči na plzeňské výpadovce na Třemošnou značně přibrzdili. Od července, kdy v Plaské ulici před výjezdem z Plzně měří jejich rychlost radar, výrazně klesl počet aut překračujících povolenou 50kilometrovou rychlost.

„Měření tu splnilo svou úlohu nad očekávání," konstatoval zástupce velitel Městské policie v Plzni Marek Šilhan. A dokládá to čísly: zatímco letos v pondělí 22. června projelo úsekem na Plaské ulici 666 aut vyšší než 70kilometrovou rychlostí v hodině, v pondělí 12. října jich bylo jen 72. V červnu tu zaznamenali i řidiče řítícího se ven z Plzně 120kilometrovou rychlostí.

Radar snímá zhruba půlkilometrový úsek dvoupruhové silnice mezi Studentskou a Okounovou ulicí ve směru na Třemošnou. „Úsek je označen značkami. Chceme, aby řidiči věděli, že se tu měří," uvedl Šilhan. Cílem podle něj není vybrat tu co nejvíce peněz na pokutách, ale docílit na rizikovém úseku skutečného snížení rychlosti. Právě na této silnici na Třemošnou je hodně vážných dopravních nehod. Šilhan připomíná například tu z loňského léta, kdy na ní zahynuli po nárazu do stromu tři mladíci. „Také jejich auto jsme tehdy změřili, jelo více než stovkou," podotkl Šilhan.

Co nastane, když vás radar na Plaské při překročení rychlosti vyfotí a změří? Podle šéfa magistrátního odboru správních činností Romana Matouška dostane provozovatel vozidla nejdřív výzvu, aby zaplatil určenou částku. „Pokud to do 15 dnů udělá, problém je vyřešen. Nevede se správní řízení, nepřipisují se se body na kartě řidiče. Řidiči to využívají, zaplatí ve více než 90%," prohlásil Matoušek. Kdo na výzvu nereaguje, má problém. Pokuta se mu navýší o tisícikorunu, úřad mu navíc připíše až pět řidičských bodů.

„Body přiděluje počítač, my do něj zadáme paragraf a systém to vyhodnotí," potvrdil šéf odboru registru vozidel a řidičů plzeňského magistrátu Jiří Marek.

Pět, tedy nejvíc bodů a hlavně zákaz řízení minimálně na půl roku stojí jízda nad 90 km/hodinu. Kdo jede víc než sedmdesátkou, přijde o tři body. Pokud se mu to povede dvakrát za půl roku, stojí ho to rovněž řidičák.

Úřad ztrátu bodů řidičům neoznamuje, sami si musí nechat udělat výpis.

A jak vysoké pokuty za rychlou jízdu jsou ve správním řízení? „Ve výzvě je překročení rychlosti o 20km/h za 1100 korun," uvádí Matoušek.

Od července už poslal magistrát 963 výzev za téměř 850 tisíc korun. Řidiči z nich zatím zaplatili necelých 600 tisíc korun.