Když se v pátek po 14 hodině místnosti otevřely, hned je zaplnili nedočkaví příchozí. Předčasné sněmovní volby přilákaly před prodlouženým víkendem k urnám spoustu lidí. V Domově pro seniory v Klatovech čekala na otevření místnosti desítka klientů. „Já chodím všude včas, tak jsem včas i u voleb. Dneska jsem se spletla a přišla jsem už v jednu hodinu," smála se 80letá Anežka Růžičková.

V Plzni k 18. hodině komisaři hlásili 25procentní účast. „V menších obvodech, jako jsou Litice či Malesice, přišla hlasovat zhruba třetina voličů," informoval Roman Matoušek z plzeňského magistrátu. Na Domažlicku čtyři hodiny po otevření volebních místností odvolilo zhruba 20 procent lidí.

Účast je podobná jako u předchozích sněmovních voleb v roce 2010. „Předpokládáme, že se vyšplhá na zhruba 60 procent," uvedl Jan Nový z krajského úřadu.

Volební účast před uzavřením místností v Plzni ještě stoupla. "Ve 21:30 se účast pohybovala u 43 procent," uvedl Roman Matoušek z plzeňského magistrátu.

Kvůli prodlouženému víkendu řada lidí volí mimo bydliště. Dokládá to rekordní zájem, který měli o voličské průkazy. V Plzni jich úřady vydaly 2200, což je historické maximum. Na to se připravili hlavně na Šumavě, kam míří spousta turistů.