Proti moru nebylo možné nic dělat. Ochránci mohli jen sbírat uhynulé raky, likvidovat je a doufat, že se nákaza nerozšíří do ostatních vodních toků. Nevědomky ji mohli přenášet rybáři i zvířata.
Co nedělatRačí mor je stoprocentně smrtelný a nakaženým rakům nelze pomoci. Dá se jen bránit tomu, aby se mor přenesl dál. Umírající raky z potoků v žádném případě nepřenášejte jinam, nedotýkejte se jich a do vody pokud možno ani nevstupujte, neboť mor se může přenést například
i na rybářských holinách.
Před zimou není situace o moc lepší. V potoce se stále objevují noví nakažení raci, kterým navíc teplý podzim svědčí. „Nákaza se zastavila pod rybníkem, což je dobře. Bylo by třeba, aby přišla silná zima, nakažení raci v potoce zamrzli a pod ledem zemřeli. Teď se může stát, že se buď sami dostanou nad rybník, nebo je tam třeba může přenést vydra říční," říká Pavel Vlach z Blovic, který má raky kamenáče a také raky říční na starost v rámci monitoringu a celoplošného mapování evropsky významných druhů.
Jestli a kam se nákaza rozšířila, se ochránci raků spolehlivě dozvědí až na jaře.
Do té doby stále platí výzva pro všechny, kteří by si živočichů nejen v Hádeckém, ale také v blízkém Kornatickém potoce všimli: Kdokoliv v potocích mrtvého raka najde, nemá se jej ani dotýkat, natož ho zachraňovat. Čistší voda rakům napadeným morem nepomůže. Pro zabránění šíření nákazy je zakázáno raky přenášet do jiných lokalit, rybáři by do vody vůbec neměli vstupovat, protože mor snadno kontaminuje například jejich holinky a oni pak nákazu mohou zanést jinam.