Zatím neznámý zůstává osud ke kostelu přiléhajícího kláštera, který před nedávnem od loterijní společnosti Sazka zakoupila firma Krása a zdraví. Ta byla podle obchodního rejstříku založena loni v červnu dvěma Izrealci, od listopadu jménem společnosti vystupují dva muži s vazbami na Rusko.

„Jejich záměr s objektem zatím neznáme," říká Jitka Vlčková z kralovického odboru státní památková péče, pod nějž Rabštejn spadá. Nové majitele by však Vlčková ráda co nejdříve kontaktovala, a to kvůli bortícímu se hradu, který byl součástí prodávaného kláštera. Ten Vlčková naposledy navštívila před třemi lety. „Objekt byl relativně dobře zakonzervován, neteklo do něj," říká žena s tím, že nejlépe zachován zůstal refektář.

Zbytek objektu poznamenala jeho přestavba na ubytovnu. „Pokud by zde noví majitelé chtěli zřídit například ubytování, nikdo by jim v tom nebránil. Jsme rádi za každého, kdo má zájem objekt udržovat," přibližuje situaci Vlčková, která si velice pochvaluje přístup nových majitelů zámku. Ti již opravili střechu, pracují na fasádách, do původního stavu chtějí vrátit i interiéry zámku.

Záchrany se dočkala i bývalá hospoda přímo na rabštejnském náměstí, jež by se do května 2015 měla proměnit v muzeum se stálou expozicí i průběžně obměňovanou výstavní síní.

Rekonstrukce podpořená z evropských fondů zde začala v polovině února. „Zatím probíhají přípravné bourací práce. Dokončeny by měly být do konce dubna," přibližuje předseda správní rady Nadačního fondu Muzeum Rabštejn nad Střelou Robert Terrich s tím, že z budovy, která byla v minulosti mnohokrát přestavována, mizí trámy nakažené dřevomorkou či sutiny.

„Barokní klenby z první poloviny 18. století budou zachráněny, opět bude zpřístupněna původní vyhlídková terasa," slibuje Terrich.

Už na Velikonoce by se návštěvníkům městečka, jež je považováno za nejmenší v Česku, mohlo opět otevřít informační centrum, které loni v prostorách bývalé četnické stanice zprovoznilo občanské sdružení Postřelí.