„Opeřence plující po vodní hladině měli Asijci podle svědkyně chytat z pravého břehu řeky poblíž bývalé papírny, a to pomocí umělého vlasce s návnadou. Kachnám následně lámali vaz,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Trojice mužů ve věku 44, 34 a 27 let nyní čelí podezření z trestného činu pytláctví.

„Není ale vyloučeno, že případ bude překvalifikován na přestupek,“ doplnil Ibehej. Spekulace o tom, že upytlačené kachny zřejmě poputují na talíře hostů asijských bister, nepotvrdil.

Podle Karla Makoně z plzeňské záchranné stanice živočichů jde v tomto případě zřejmě o organizované pytláctví, za které hrozí Asijcům až tříletý trest. „Pokud chytali kachny na návnadu na silonovém vlasci, určitě překročili i zákon na ochranu zvířat proti týrání. Jde totiž o zakázaný způsob lovu,“ uvádí Makoň. Podle policie ale není možné bez usmrcených kachen případné týrání zvířat dokázat.

Makoň dodává, že se v minulosti ochránci zvířat setkali i s chytáním labutí na lep. Ty měly zřejmě, stejně jako výše zmíněné kachny, skončit na talíři. Největší problém s cizinci z východní Evropy a Asie, kteří si podobným způsobem zpestřují jídelníček, však prý mají hlavně rybáři na Hracholuské přehradě. Nájezdů pytláků se děsí i majitelé rybníků.

V případě kachen lovených nedaleko papírny však mohla přijít Plzeň o jednoho ze zajímavých opeřenců, kteří se jinde nevyskytují. „Jde o kuriozního křížence, který zde již čtyři roky přezimuje. Lidé tuto zvláštní kachnu znají a chodí ji, i její kolegyně, krmit. Kachny v těchto místech se proto tolik nebojí lidí a pytláci tak měli ulehčenou práci,“ dodává Makoň.