Nedostatky v prodeji pyrotechniky odhalila i západočeská obchodní inspekce. „V polovině z kontrolovaných prodejen a stánků zjistili inspektoři neocenované zboží, prodej pyrotechniky bez návodů v českém jazyce, výrobky nebyly označeny značkou CE či zkušební značkou. Nedostatky jsme zjistili zejména na stáncích v příhraničních tržnicích, kde se v nabídce vyskytovala i puma, což je výrobek čtvrté kategorie, který je prodejný pouze osvědčení odpalovačům ohňostrojů s osvědčením,“ sdělil ředitel západočeské ČOI Milan Javorský.

Zjištěné nedostatky ČOI předává Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a Českému báňskému úřadu k dalšímu řízení s prodejci.

Před zábavní pyrotechnikou, a hlavně před neopatrným zacházením s ní, varují i hasiči a zdravotnická záchranná služba. Pokud se totiž pyrotechnika vyšší kategorie dostane do rukou dětem nebo osobám, které s ní nesprávně zacházejí, může způsobit i těžká zranění. „Je třeba vždy dodržet návod k použití. V něm je vždy uveden způsob i místo zapalování, ale i návod co dělat, selže-li pyrotechnický efekt,“ říkají záchranáři.