„Nastal ze dne na den. První pyly, které vyvolávají na jaře potíže, jsou stromové. Postupně se přidávají od května pyly travin a pak plevelů. Konec pylové sezóny nastane obvykle na konci září. Pro sezónní pylové alergické projevy je typický náhlý vznik: kýchání, vodnatá rýma, svědění sliznic a slzení očí. Tyto příznaky se zhoršují v přírodě, hlavně když je hezké počasí,“ uvádí Seberová. K odlišení od infekce je důležité svědění, naopak zvýšená teplota přítomna nebývá.

Pacienti přecitlivělí na jarní pyly mají velmi často i projevy zkřížené alergie na ovoce a stromové ořechy. Většinou se objevuje svědění v ústech nebo otoky rtů, někdy i pocit sevření hrdla po požití ovoce v syrovém stavu. Na nesnášenlivost ovoce si stěžuje téměř polovina „jarních“ pylových alergiků. Pokud se alergická reakce na dýchacích cestách objeví na jaře poprvé, často je považována za virózu a podezření na alergii vznikne až později na základě sezónního opakování stejných obtíží “ říká lékařka.

Nyní bude doznívat sezona olše a tisu, stále kvetou alergeny topol, vrba a jilm. Více bude pylu jasanu. „Začíná sezona květu silně alergizující břízy. Očekáváme ji v závislosti na počasí koncem týdne,“ informuje Ondřej Rybníček z pylového zpravodajství.

Alergická onemocnění netrápí jen naše pacienty. Alergická rýma postihuje více než 500 miliónů lidí na celém světě. K připomenutí závažnosti alergie jako globálního zdravotnického problému vyhlásila Světová alergologická organizace týden od 4. dubna světovým týdnem alergie.