Právě v těchto dnech totiž mají specialisté na alergie plné ruce práce. „Teď když začalo být hezky, tak se to rozjelo. Před dvěma týdny to bylo ještě v pohodě, ale od minulého pondělí dost pacientů přibylo,“ potvrzuje dětský alergolog z Plzně Petr Honomichl, podle nějž počet alergiků navíc stále stoupá. Podobně to vidí i Valerie Balínová, která slouží na plzeňské alergologické ambulanci. Tam v současné době přijde kolem třicítky pacientů s akutními projevy alergie denně. „Jarní pylová sezona je v plném průběhu a podle toho to také vypadá v čekárnách alergologů,“ konstatuje alergoložka.

Podle Balínové přicházejí do ordinací alergologů především ti, kteří zapomínají na preventivní léčbu. A těch je prý dost. „Připomínám, že alergici už by měli nasadit prevenci. Ta totiž zamezí případným akutním projevům,“ radí odbornice.

O alergii často lidé neví

O pylové alergii část lidí ani neví. S takovými případy se ve své ordinaci setkává i Petr Honomichl. „Projevy často přisuzují tomu, že dítě někde nastydlo. Poté, se dozvědí, že je alergické na pyl, tak si řeknou: no jo, on měl vlastně rýmu i minulý rok v březnu,“ uvádí příklad plzeňský alergolog.

V současné době 'vadí' alergikům v regionu jarní stromy – zejména olše, líska, bříza, vrba, ale také jasan. Mezi nejčastější projevy patří rýma, ucpaný nos, svědění nosu, kýchání, řezání a pálení očí, ale také dráždivý kašel.

S alergií na stromy a trávy se od malička potýká také dnes už šestadvacetiletá Plzeňanka Aneta. „Problémy začínají vždy takhle zjara. I letos už se dostavily, ale to nejhorší období očekávám až v květnu,“ svěřuje se již 'zkušená' alergička. „Zatím mám jen rýmu, ale jsou období, kdy z domova pokud možno radši ani nevycházím. To mi teče z nosu i z očí. Pak je nejlepší když zaprší a déšť pyly spláchne,“ doplňuje Plzeňanka.