Organizátoři do nich zavítají s putovní výstavou informačních panelů, kterou zaštítil hejtman Milan Chovanec.

Roadshow představí silné a slabé stránky Plzeňského kraje a ukáže, proč se stal v roce 2011 vítězem výzkumu.„Výhodou kraje je jeho venkovský charakter s krásnou Šumavou, Českým lesem a mnoha místy, která mohou lidé navštívit, pokud chtějí načerpat síly a být alespoň chvíli v souladu s přírodou. Pokud někdo preferuje ruch velkoměsta, je tady Plzeň, která ušla velký kus cesty a stala se moderní metropolí, která obstojí ve srovnání podobných měst v naší zemi," vypočítává benefity Plzeňského kraje jeho hejtman Milan Chovanec.

Ilustrace

V každé obci, kterou výstava projede, proběhne i šetření mezi místními obyvateli o tom, kterou z osmi hodnocených oblastí života považují za nejdůležitější. Obyvatelé kraje tak budou mít příležitost dát najevo, jak je pro kvalitu jejich života důležitá ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální síť, péče o děti a vzdělávání, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, občanská společnost a tolerance, pracovní podmínky a bezpečnost. Výsledky šetření mezi veřejností Plzeňského kraje budou po skončení výstavy předány hejtmanovi.

Putování po obcích skončí s posledním školním dnem, poté bude celá expozice k vidění v galerii Města Plzeň. Tam si ji veřejnost může přijít prohlédnout do poloviny července.

Plzeňský kraj se prvním ročníku výzkumu nejlépe umístil v oblastech pracovní podmínky a péče o děti a vzdělávání. Ze všech krajů v ČR se v obou případech umístil na druhém místě. Vyniká především vysokými investicemi přes CzechInvest, počtem dětských hřišť, na jejichž kontrolu dbá, a nejnižší produkcí odpadu. Pochlubit se může i vysokými investicemi do vzdělávání, atraktivitou vysokých škol i nízkou nezaměstnaností. Nejhůře z celé republiky si naopak vedl v oblasti rozvoje infrastruktury. Do budoucna by měl Plzeňský kraj navýšit zejména počet kilometrů železničních tratí, silnic a dálnic.

Čtěte také: Soutěž: Hledá se Nejkrásnější místo pro život

Ilustrace