Loni v srpnu vypukl mezi Mladoticemi a Horním Hradištěm rozsáhlý několikadenní požár lesa a pole. Kromě profesionálních jednotek zasahovali na místě dobrovolní hasiči. Někteří z mužů, kteří při události pomáhali, však měli problémy se zaměstnavateli. Nechtěli je pustit z práce. Rozhodně to nebyl ojedinělý případ.
Teď by mohla přijít konečně změna. Hasiči, obce i hejtmanství jsou téměř zajedno v tom, že by se zaměstnavatelům, kterých se uvolňování z práce týká, měly nabídnout daňové úlevy.
Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jež na komplikace dlouhodobě upozorňuje, už předložilo svůj návrh legislativní změny Ministerstvu vnitra a Ministerstvu financí a čeká na jejich připomínky. „Termín, do kterého se mají vyjádřit, je 30. června. Pak uvidíme," řekl starosta sdružení Karel Richter a předestřel plán: „Chceme docílit kompenzace pro zaměstnavatele. Jako nepřijatelnější varianta se nám jeví daňová úleva. Hasiči přeci chodí do míst, ze kterých většina lidí odchází. Riskují své vlastní životy. V takových případech už dobrovolnost přerůstá v povinnost."
S uvedeným návrhem souhlasí i plzeňský hejtman Václav Šlajs: „Vážíme si dobrovolných hasičů a jejich práce. Řešení nastíněného problému jednoznačně spočívá ve změně legislativy. Podnikatelům by se určitě měla hradit způsobená ztráta. Osobně podporuji kroky, které se v tomto ohledu uskutečňují."
V současnosti si zaměstnavatel může požádat o refundaci neboli náhradu mzdy od orgánu, který vyzval jedince k pomoci při mimořádné události. Problémy však nastávají především kvůli tomu, že firma se nemůže domáhat náhrady ušlého zisku či jiných náhrad.
Výjezdová jednotka SDH Třemošná směřovala minulý rok k 17 případům, nejnáročnější z nich byl už zmiňovaný požár. „Strávili jsme tam dva dny. Kluci si kvůli tomu vzali dovolenou. Několika z nich dal dokonce zaměstnavatel ultimátum: buď práce, nebo hasičina," uvedl starosta SDH Jan Severa. Doplnil, že ze svého okolí nezná příliš firem či společností ochotných uvolnit dobrovolné hasiče k zásahu. Nejméně tolerantní jsou podle jeho názoru soukromí podnikatelé, především zemědělci.
Starosta SDH Manětín František Hanus má se zaměstnavateli o něco lepší zkušenosti: „Je nás celkem 24 a v týmu se docela dobře prostřídáme. Většinou se domluvíme, ale velkým problémem jsou třeba žně. Loni bylo sucho, takže jsme byli víc v terénu. Soukromníci samozřejmě chtějí mít lidi v práci, ne u požárů." Změnu legislativy by uvítal. Není si však jistý, zda by zvýhodnění zaměstnavatelů pomohlo právě v soukromém sektoru.
Podle starosty sdružení hasičů by se měly zohlednit i další situace, například když si potřebuje hasič odpočinout po náročném zásahu. „Stává se, že dobrovolníci jsou celou noc v terénu a vrátí se v šest hodin ráno. V ideálním případě by pak měli zůstat doma a dospat se, což ne vždycky v praxi platí," upozornil Richter.