Osmnáctiletá studentka posledního ročníku střední školy v Plzni Sofie si vždy přála studovat medicínu. I kvůli protikoronavirovým restrikcím, které zasáhly do jejího života, začala negativně přemýšlet a nedokázala se soustředit na výuku.

„Začaly se jí zhoršovat známky a byla kvůli tomu ve stále větším stresu. Obávala se, že kvůli zhoršujícímu se prospěchu se její sen o medicíně rozplyne,“ uvádí Anežka Fialková, psycholožka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), pod jehož záštitou nově působí iniciativa VIZDOM. Ta se zaměřuje na včasnou intervenci u lidí s duševním onemocněním. „Sofie byla zpočátku našich setkání nervózní, obávala se, že se bude muset začít léčit na psychiatrii. Tuto domněnku jsme vyvrátili,“ vysvětluje Fialková.

„Sofie nám pověděla, že se její rodiče rozvádějí a její tatínek od nich odešel. To se jí velmi dotklo. Navrhla jsem, že bychom se na psychoterapii mohly potkávat každý týden. Nedlouho na to se domluvila s učiteli na individuálních testech. Také občas přespala u kamarádky, se kterou se společně připravovaly na maturitu. Nepříjemné myšlenky dostala během dvou měsíců pod kontrolu. Maturitní zkoušku úspěšně složila a stejně tak zkoušky na medicínu,“ dodává Fialková.

V souvislosti s pandemií covid-19 zjistili odborníci výrazný přírůstek duševních nemocí v populaci. Pomoci mohou právě týmy iniciativy VIZDOM, které tvoří psycholog, psychiatr, zdravotní sestry a sociální pracovník. Služby fungují bezplatně, a to v Praze, Blansku a nově i v Plzni. „Během květnového průzkumu z loňského roku jsme zaznamenali až dvojnásobný nárůst úzkostných onemocnění a až trojnásobný přírůstek symptomů deprese a rizika sebevražedného jednání. Následná šetření v listopadu potvrdila, že tyto hodnoty během pandemie neklesly,“ dodává vedoucí výzkumného programu sociální psychiatrie z NÚDZ Petr Winkler s tím, že pokud dojde k včasnému zahájení léčby, negativní dopad na fungování člověka a kvalitu jeho života může být malý.

Tým včasné intervence radí klientům po telefonu, každou středu od 9 do 11 hodin na adrese Karolíny Světlé 13 v Plzni osobně nebo za lidmi jezdí domů. Více informací o plzeňském týmu včasných intervencí naleznete na www.vizdom.cz/plzen