VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psychiatr: Vražda knihovnice připomíná Islámský stát

Plzeň – Útočník, který v pondělí v Horní Bříze ubodal sedmadvacetiletou ženu, nešel do knihovny s úmyslem vraždit. Psychiatr Jiří Bláhovec tvrdí, že chtěl prostřednictvím televize upozornit na domnělou křivdu, již cítil.

31.5.2015
SDÍLEJ:

Psychiatr Jiří Bláhovec míní, že Horní Bříza může mít problémy se sháněním pracovníků do knihovny. Podle něj si lidé řeknou, že jde o místo, kde se něco stalo, a budou se tam cítit špatně. Jako příklad uvedl vystřílenou hospodu v Uherské Brodě.Foto: DENÍK/Milan Říský

„Knihovnici, které položil nůž na krk a přikázal ji zavolat média, použil jako způsob přinucení televize Nova, aby přijela a udělala s ním interview o jeho křivdách," říká psychiatr.

To, že ženu pak bodl do zad, přisuzuje okolnostem, jež se odehrály před příjezdem televize a policie. „Údajně se nějací lidé snažili pomoci dívce, snažili se vyrazit zamčené dveře knihovny a za této situace útočník na dívku zaútočil, ale jsou to neověřené informace a vyšetření události přinese snad vyjasnění," vysvětluje Bláhovec.

Pane doktore, útočník z knihovny v Horní Bříze se na začátku roku léčil v Psychiatrické nemocnici Dobřany, protože vyhrožoval, že někoho zabije. Léčebna ho pustila. Chápete její rozhodnutí?

Chápu. Pacient byl propuštěn po dvou měsících hospitalizace. Hospitalizován byl nedobrovolně, když o nedobrovolné psychiatrické hospitalizaci vždycky musí rozhodnout soud. Z léčebny ho propouštěli údajně bez jakýchkoliv známek agrese. Nemám informace, co se s ním dělo ty tři měsíce od propuštění, zda užíval nějaké léky, zda docházel k ambulantní léčbě. Otázka je, jestli se v únoru dalo odhadnout, co udělá za tři měsíce. Myslím si, že to je otázka nějakého dalšího zkoumání. Představte si: Člověk, který vyhrožuje zabitím někoho a je hospitalizovaný a po čase se zklidní a nic takového už neříká, má tam být hospitalizovaný ještě dál nebo ne?

Byl přijat nedobrovolně. Léčebna ho pustila dříve, než okresní soud stačil vydat rozhodnutí o případném prodloužení pobytu v ústavu, i když tím zákon neporušila.

Podle mých informací ho léčebna pustila proto, že v době propuštění již byl jeho pobyt definován jako dobrovolný, s jeho souhlasem, který během pobytu podepsal, a v tom případě nemusí o jeho propuštění rozhodovat soud. Rozhodnutí soudu je nutné tehdy, pokud pacient je nedobrovolně hospitalizovaný. O přijetí pacienta k nedobrovolné psychiatrické hospitalizaci je nemocnice povinna informovat soud do 24 hodin od přijetí a soud musí do sedmi kalendářních dnů rozhodnout, zda jsou splněny zákonné podmínky k nedobrovolné hospitalizaci. Pokud nedobrovolná léčba nařízená soudem trvá, může být pacient propuštěn jen rozhodnutím soudu. V tomto konkrétním případě mezi soudním nařízením nedobrovolné hospitalizace a mezi propuštěním patrně došlo k tomu, že pacient podepsal souhlas s tím, že je v léčebně dobrovolně. Pak už není podmínka, že ho musí propustit soud; propouští ho doktoři a nepotřebují k tomu rozhodnutí soudu. Jen musí mít pokud možno co největší jistotu, že ten člověk je v pořádku, a to on patrně tou dobou byl. Podle mého by ho přece jinak nepustili, kdyby jej považovali za nebezpečného.

Proč si útočník vybral knihovnu? Proč si nevybral prodejnu potravin a tabáku, kde měl konflikt s prodavačkou?

Nedokážu odpovědět. Takové otázky u podobných neštěstí přicházejí vždy. A někdy na ně nenacházíme odpovědi. Útočník znal tuhle dívku z knihovny, kam chodil na internet, ale znal i řadu dalších lidí. Možná další vyšetřování objasní jeho motivy, možná, že ne.

Knihovna je uzavřena. Starosta Horní Břízy netuší, na jak dlouho. Podle něho bude problém sehnat tam zaměstnance. Souhlasíte? Myslíte si, že lidé budou mít strach jít pracovat do hornobřízské knihovny?

Myslím si, že ano, protože to máte jako s tou vystřílenou hospodou v Uherském Brodu. Hospodu zavřeli, protože už by tam nikdo nechodil. S místem, kde se něco stane, se táhne stín té události. Ne že by to byla racionální úvaha, ale lidé si řeknou, že je to místo, kde se něco hrozného stalo a každý se tam bude cítit víceméně špatně.

Proč v poslední době přibývá případu, kdy jedinec s duševní nemocí vraždí?

V poslední době se to nahromadilo, což je znepokojující. Myslím si, že je to také vlivem médií. Případ z knihovny v Horní Bříze vypadá, nebo mně připomíná, že odkazuje k vraždám Islámského státu, kdy zahalenci podříznou rukojmí. Ne že by to byla úplná podobnost, ale mám pocit, že to k sobě nějak směřuje. Ten způsob, jak si vynutit pozornost médií může být inspirovaný i tímto. Dříve se tyto věci tolik nemedializovaly a těžko říct, jestli by bez těchto zpráv ve sdělovacích prostředcích toho hocha napadlo držet nůž u krku té ženy a volat do televize.

Jiří Bláhovec• 63 let
• psychiatr a dětský psychiatr
• po 17. listopadu 1989 patřil v Plzni k zakladatelům Občanského fóra a přispěl aktivně k destrukci režimu komunistické strany
• po roce 1989 byl radním města Plzně
• z aktivní komunální politiky odešel v roce 1998

Jak velká je pravděpodobnost, že nepůjde do vězení?

Záleží na výsledcích policejního vyšetřování, ale ještě více to závisí na znaleckých posudcích. V nich se posuzuje snížení nebo až ztráta rozpoznávacích a ovládacích schopností. Když znalci zhodnotí, že jeho psychická porucha byla taková, že je měl výrazně snížené až vymizelé, tak bude odsouzen, ale ne k trestu odnětí svobody, ale k ochranné léčbě a bude se léčit ústavní formou. Ochranné léčení nařízené soudem je možné i ambulantní formou, to bych ale v tomto případě nečekal. Pokud znalec dojde k závěru, že měl zachované ovládací a rozpoznávací schopnosti, což je možné, tak by byl odsouzený k trestu odnětí svobody.

Setkal jste se během své praxe s tím, že pacient vyhrožoval, že někoho zabije?

Občas se při naší práci setkáváme s tím, že někdo vysloví, že někoho zabije nebo že má chuť někoho zabít. Je třeba vyhodnotit, jak to dotyčný říká, v jakém kontextu, jaký je jeho dřívější život či diagnóza. Vše se hodnotí v kontextu, jestli to riziko je opravdu takové. Pokud to ten člověk říká věrohodně, tak existuje zákonná povinnost nahlásit to policii.

Jak rozpoznat, že je to věrohodné?

To je na každém psychiatrovi. V tom je ta naše práce těžká. Jako protipól této úvahy bych postavil to, že někdo to vůbec neříká a pak někoho zabije. Ale když už o tom někdo mluví a je to podivínská osoba, je na zvážení psychiatrů, jestli ohrožení vypadá reálně nebo je ten člověk pouze chvástavý.

Kolik případů jste nahlásil policii?

Zatím žádný. Protože pokud to nastalo, nebylo to věrohodné. Dám příklad. Sedí tady matka s dospívajícím synem, jsou v konfliktu a říká mu, že neuklízí a on v afektu říká: „Mlč už, nebo tě zabiju". To jsou situace, které se občas dějí. Pokud by psychiatři každou takovou větu hlásili, tak by policie nedělala nic jiného, než vyšetřovala takovéto případy.

Mají lékaři z dobřanské léčebny informace či kontrolují, jestli propuštění pacienti chodí na ambulantní léčbu?

To je věc, která je v systému nedobře opatřená. Běžně se to nedělá. Pacient má v propouštěcí zprávě, že se má do tří dnů hlásit u ambulantního psychiatra. Většina pacientů to udělá. Současně při propuštění posílá nemocnice tuto zprávu ambulantnímu psychiatrovi, pokud se již dříve u něj pacient léčil. Stává se mi, že mám telefonát z Dobřan, že propouští mého pacienta. Lidé při propouštění dostávají léky na na tři dny či týden a tím jsou motivovaní přijít si pro další léky k ambulantnímu psychiatrovi. Pokud to neudělají, tak je nikdo neshání.

Mělo by se to změnit?

Myslím, že mělo, ale jakým způsobem? Kdo by měl tu povinnost uloženou? Pacienti? A pokud to neudělají, dostanou pokutu? Nebo doktoři? Jak by to probíhalo? Nevím, jestli by šlo ze zákona uložit všem ambulantním doktorům nebo jen psychiatrům, že mají povinnost informovat nemocnice, že dotyčný pacient pokračuje v léčbě. Zatím je to na pacientech. Oni se rozhodují, zda se budou léčit. Ale myslím, že by se to nějak ošetřit mělo.

Autor: Martin Švec

31.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 13 000 Kč Pracovníci ostrahy, strážní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme zaměstnání na hlavní pracovní poměr, plný nebo zkrácený úvazek, jen noční směny od 18:00 do 06:00 hod. Pracovní místo je volné ihned. Pracovní místa vyhrazená pro OZP. Náplní práce je: kontrola objektu, vedení evidence. Požadujeme odpovědný přístup k plnění pracovních povinností, certifikát "strážného" (možno dodělat po nástupu do zaměstnání). V případě zájmu o nabízenou pozici, prosím o kontaktování na tel č. 608 339 381, nebo na mailovou adresu info@zcba.cz (nechodit na pracoviště bez předchozího ohlášení).. Pracoviště: Západočeská bezpečnostní agentura s.r.o. - nýřany, Havířská, č.p. 399, 330 23 Nýřany. Informace: Pavel Klenovský, +420 608 339 381. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 30 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník-celá ČR. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště: celá ČR. Pracoviště: Berger bohemia a. s., Klatovská, č.p. 410, 321 00 Plzeň 21. Informace: Personální oddělení, +420 378 777 241. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 30 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ TIG/ NEREZ 220 KČ/ HOD. ČISTÉHO. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pro významný podnik přijmeme zaměstnance na pozici Svářeče TIG – NEREZ, , Požadujeme: , - platný průkaz svářeče , - orientaci ve výkresové dokumentaci , - praxi v oboru , , Nabízíme: , - Práci na HPP ve stabilním podniku , - Dlouhodobou spolupráci , - Možnost přesčasů , - Možnost ubytování , - Možnost záloh , , Směny, Dvou směnný provoz , , Hodinová mzda:, 220,-/hod. ČISTÉHO , , Nástup IHNED, V případě zájmu volejte či pište na tel: 777 743 051 nebo zasílejte své životopisy na email : plzen@markmont.eu a nebo nás kontaktujte osobně na adrese: Markmont s.r.o. – Poděbradova 2842/1, Plzeň – Avalon Business centrum.. Pracoviště: Markmont s.r.o. - plzeň, Poděbradova, č.p. 2842, 301 00 Plzeň 1. Informace: Nikola Paldusová, +420 777 743 051. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 20 000 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovník v sociálních službách - v pobytovém zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Domov se zvláštním režimem "Sněženka", Klatovská třída 1892/145, Plzeň 3 - Jižní Předměstí, 301 00 Plzeň, , Požadujeme:, Zdravotní způsobilost, očkování proti žloutence typu "B" (s nástupem aplikována nejméně II. očkovací dávka), průkaz v potravinářství, trestní bezúhonnost, slušné jednání, minimálně základní vzdělání, Osvědčení pracovníka v sociálních službách (není podmínkou), pokud tomu nebrání vážné provozní důvody je sjednán výkon práce 40,00 hod. týdně - ranní směna, popř. zkrácený pracovní úvazek (vhodné pro matky pečující o děti mladší 15 let)., , Nabízíme:, Vyplácení mimořádných, cílových a ročních odměn až do výše jednoho platu, týden dovolené navíc, benefity z FKSP (stravování, rekreace, jazykové kurzy, penzijní připojištění, výhodný zaměstnanecký O2 tarif, vstupenky na kulturní akce, hokejové a fotbalové zápasy). Jistota trvalého pracovního poměru, práce v příjemném kolektivu., Více informací na www.muss.plzen.eu. Pracoviště: Domov se zvláštním režimem "sněženka", Klatovská třída, č.p. 1892, 301 00 Plzeň 1. Informace: Lenka Telínová, +420 378 037 623;378 037 606.

Ilustrační foto.

Vesnické hospody zavírají. Hledají se noví nájemci

Instalace hnízda pro orly mořské v Kolinci na Klatovsku.
15

FOTO: Orli už mají kde hnízdit, byla to ale fuška

Polák popil a pobodal kolegu

Plzeň - Před Krajským soudem v Plzni v pondělí stanul 29letý Polák Maciej Jakub Popiel. Ten loni 16. prosince třikrát bodl na ubytovně v Mlýnci na Tachovsku nožem do břicha svého polského spolupracovníka Stanislava V. (34).

Vyberte otázky, na které hejtman odpoví

Plzeňský kraj - Několik posledních dnů zbývá do tradiční akce nazvané Setkání s hejtmanem, kterou každoročně pořádá Deník.

Vrah z Plzně dopaden. Je jím 28letý Čech

Plzeň – 71letého seniora v Plzni v Těšínské ulici zavraždil nožem v sobotu odpoledne 28letý muž z jihu Čech, dopaden byl v neděli odpoledne na Rokycansku.

Pro dobrou věc běžela i s kočárkem

Plzeňský kraj – Charitativní Běh po šesti. Nikoliv pivech ale nohou, tak se jmenovala sobotní charitativní akce v plzeňské Kilometrovce. Běželo se na podporu Psího domova Nora na Tachovsku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT