„Na Valchu už bychom se nevešli,“ prohlásil místopředseda Ligy na ochranu zvířat Martin Kuna. Nový areál na Borských polích s kapacitou 130 míst byl podle něj v některých lednových dnech opuštěnými psy zcela zaplněn a téměř zcela obsazený je i dnes. „V lednu jsme měli nejvíc psů, co kdy do útulku přišlo,“ potvrdil Kuna.

Leden bývá podle Kuny co do počtu zvířat v útulku vždycky silný, letošek byl však extrémní. „Jedním z faktorů je počasí, protože v plískanicích nebo velké zimě si prostě lidé pro pejsky nechodí,“ podotkl Kuna. Naopak nejvíc zvířat začátkem roku do zařízení přichází. Je to způsobeno jednak silvestrem, kdy vystrašení pejskové utíkají, a ojediněle tu končí i proto, že byli nevhodným dárkem pod stromečkem. Vloni v lednu jich útulek přijal 65, letos ve stejném období 85. Část z nich si majitelé zaběhnutých zvířat zase vyzvedli, potřebují k tomu jen doklad o tom, že pes jim skutečně patří.

Nejvíc přibylo v prvním letošním měsíci kříženců, druhou příčku obsazují němečtí ovčáci. Následují kříženci labradorů či stafordů a jezevčíci. Útulkem projde výjimečně například i atraktivní westík, toho si ale zájemci většinou odnesou velmi brzy.

Plzeň otevřela nový psí útulek na Borských polích za zhruba čtyřicetsedm milionů korun v polovině ledna loňského roku. Provozuje ho stejně jako dřívejší zařízení na Valše Liga na ochranu zvířat.