V těchto dnech je totiž útulek na Borských polích víc než našlapaný. „Máme tu 151 psů, což je nejvíc v naší historii," potvrdila Jana Kindlová z útulku.

Psy už pomalu není kam dávat, kapacita útulku je totiž 130 chlupáčů. Na této hranici se psí azyl pohyboval už několik týdnů, pak ale přišel 14. a 15. prosinec. „Během jednoho dne nám sem lidé a policie přivezli devatenáct psů," kroutí hlavou Jaroslava Klučinová, další pracovnice útulku. A hned druhý den zrána přibyla další tři štěňata, která kdosi v krabici nechal za vraty útulku. Maličká, promrzlá, bez domova a bez matky.

Hned třináct psů dovezl do útulku Pavel Tumpach, který pracuje na stavbě hobbymarketu na Borských polích. Se svými kolegy si totiž všimli psů, kteří se kolem stavby motali. „Lákali jsme je na svačiny, aby se vůbec dali odchytit," popisuje Tumpach. To byla ale jen část psího nadělení. Krátce nato byli totiž svědky toho, jak kdosi vyhazuje dalších několik psů z bílé dodávky. I ty naložil do auta a přivezl.

Všichni psi museli projít povinnou karanténou, někteří už jsou nyní v nabídce. „Jsou to úplně normální psi, žádní agresoři nebo stařešiny. Jsou to prostě psi, kteří měli jen smůlu na člověka," podotýká Kindlová.

Psí útulek v PlzniOvšem odvezením do útulku pro Tumpacha a jeho kolegy příběh neskončil. V úterý totiž přijel do útulku znovu. Tentokrát ale nepřivezl chlupáče, ale třicítku konzerv. „Domluvili jsme se s chlapy na stavbě, složili se a koupili jsme alespoň trochu žrádla. Ale moc toho není, peněz nemáme nazbyt," řekl skromně Plzeňan, který sám má doma pejska skoro z útulku – dnes už dvanáctiletou fenku vlčáka Sandru. „Zemřela jí panička a její dcera ji nechtěla. Nejspíš by skončila v útulku nebo utracená," míní muž.

Ovšem důvody, proč nyní útulek doslova praská ve švech, pracovníci útulku neznají. „Lidé nemají peníze a bojí se další finanční zátěže. Možná i proto si teď psy odvádí do nového domova jen málo páníčků," přemítá Jana Kindlová.

Lidé sice teď před Vánoci vozí do útulku granule, pamlsky i deky, psi v útulku ale potřebují něco naprosto jiného. „Kdyby si je radši lidé odvedli a dali jim nový domov," přeje si Klučinová.

Na svého nového pána čeká i fenka Jack Russel teriéra Máňa, kterou strážníci našli před několika dny přivázanou u křoví. „Je to mladá, krásná fenečka, nechápu, proč se jí někdo takhle zbavil. A takových je tu víc," dodává žena.