Psi, ale i ptáci a lesní zvěř totiž mají z petard a hluku panickou hrůzu, což v některých případech může vést k jejich útěku z domova. Odborníci proto radí, aby majitelé své domácí mazlíčky na bujaré oslavy konce roku připravili a také aby lidé byli se zvířaty více solidární. „Na Mikuláše a na Vánoce odpalování petard nebylo tak hrozné jako jindy v tyto dny. Doufám, že na silvestra bude také létat méně rachejtlí než v předchozích letech," přeje si Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

Podle něj by si lidé měli odpustit odpalování zábavní pyrotechniky hlavně v chatových osadách u lesů. „Zvěř v zimě nemá přirozený úkryt a hodně se přesouvá. Když se později vrací, hrozí, že ji srazí auto nebo vlak. Čtyři roky po sobě jsme na Nový rok měli sraženou srnu," uvedl Makoň.

Pokud jde o psa, radí šéf plzeňského útulku Martin Kuna nenechávat ho venku v kotci. „Hrozí, že kotec zdemoluje a prokouše se ven," vysvětluje ředitel Kuna.

Ověřené je naopak nechat domácího mazlíčka v místnosti domku či bytě, kam nejméně doléhá hluk z venku. „Chovatel by měl pustit rádio nebo televizi. Prostě zvuk, na který je pes zvyklý a který přehluší odpalování petard," poradil veterinář Radek Herynk. Kuna doporučuje minimalizovat venčení, protože už odpoledne a dlouho před půlnocí občas bouchají petardy a lítají rachejtle. „Pokud je nutné jít se psem ven, měli by chovatelé na obojek umístit štítek s telefonním číslem," podotkl Kuna.

Chovatelům, jejichž psi jsou bázlivější, radí, aby navštívili veterináře. „Sedativa zaberou za půl hodiny, hodinu, ale i za delší čas," konstatoval Herynk s tím, že přírodní preparáty se podávají tři až pět dní před silvestrem.