„Nikde neuvidíte takovou přehlídku rozmanitosti psích typů jako tady. Od obrovského huňatého malamuta přes desítky dalších psích ras a kříženců až po mrňavého nahatého pejska plemene naháč. Ostatně, chcete-li vědět víc a do útulku je vám daleko, najděte si na internetu adresu www.utulekplzen.cz.,“ říká Jana Kindlová, předsedkyně plzeňské organizace Ligy na ochranu zvířat.

Podle ní mají zdejší psi jedno společné. Zažili ztrátu domova, bezpečí a zázemí. Ale mají všichni stejnou šanci, že najdou nový domov a svého, tentokrát spolehlivého člověka? „Samozřejmě, že ne! Jsou tu i psi s viditelným následkem týrání, psi staří, kterým pán zemřel. Ti mají šanci nejmenší,“ vysvětluje Kindlová. Přesto se prý tak dvakrát do roka stane zázrak. Do útulku přijde člověk a zeptá se, který pes potřebuje nejvíc pomoci. Toho si pak odvede. Tak našel domov například pejsek po amputaci zadní nohy. Občas se celá rodina přijede ukázat a je vidět, jak je jim spolu fajn. „ V Plzni je také rodina, která adoptovala hned dva stařečky najednou. Občas sice vydají nějaké peníze za veterinu, inu, stáří je stáří! Ale jak sami říkají: Co bychom si za peníze mohli koupit lepšího, než kus života a radosti pro ty dva, kteří jsou tak vděční,“ líčí jeden z příběhů se štastným koncem předsedkyně ligy.

Mohla by ještě pokračovat, ale to nejpodstatnější již bylo řečeno. Jen dodává: „Jestli vám chybí soucit se zvířaty, pak už dál nečtěte. Chci vás totiž seznámit s několika psy, kteří by si nejvíc zasloužili pohodový domov.“

Dary je rezavý kříženec možná hladkosrstého jezevčíka. Jeho život je opravdu složitý. Do útulku se dostal jako odrostlé štěně. Vzal si ho hodný pán, se kterým Dary prožil 10 šťastných let. Pán zemřel a Dary je „na stará kolena“ zase v útulku.

Borson je velký pes, kříženec dalmatina. Z útulku byl adoptován v roce 1999. Zřejmě pak několikrát změnil majitele a paní, která se o něj starala jako poslední, odešla do pečovatelského domu. Tak je zase sám.

Vincek je velký černý německý ovčák, kterému už trošku šediví čumák. Je to přátelský a pohodový pes, který by moc chtěl zahradu a pána jen pro sebe.

Pivrnec dostal sice v útulku legrační jméno, ale tím to dobré končí. Je to čistokrevný jagd〜teriér, jeho tetování už je nečitelné. Je dost pravděpodobné, že se ztratil majiteli na honu a ten je rád, že se ho zbavil, protože „co se starým čoklem, když už nepracuje…“ Pivrnec je vyrovnaný, přátelský a velmi vděčný pes.

Stefi je čistokrevná foxteriérka, pravděpodobně byla lovecky vedená. Je sebevědomá, ostražitá, k lidem přátelská. Máte rádi tohle plemeno, které tak miloval Karel Čapek? Nebylo by u vás na zahradě pro Stefi místo?

Dáša je přitloustlá psí dáma s rezavou srstí, velikosti asi jako kokršpaněl. Do útulku už se několikrát dostala, protože její majitelka fetovala. Dáša byla zvyklá u ní trpělivě čekat, ať vypadala jakkoliv. Když majitelku zvedli z ulice, Dášu odvezli na čas do útulku. Vraceli jsme ji vždy s těžkým srdcem, ale zákony praví, že pes je majetek. Nyní je Dáša v útulku už napořád a hledáme jí lepší domov.

Deny také není starý pes. Je velice hezký, střední velikosti, s nádhernou vlnitou černou srstí. Jeho handicapem je epilepsie, která je však dobře zvládnutá léky. Je to zvláštní pes, který celé dny tráví smutným ležením na boudě. Trpělivý, snášenlivý, důvěřivý. Jen propastně smutný a zahleděný kamsi do sebe. K veliké radosti ho probere jen vycházka do lesa, který by dokázal prozkoumávat celý den.

Psů, kteří hledají nového pána, je v útulku spousta. Vždyť jen v loňském roce hledalo nový domov tři sta sedmdesát sedm opuštěných či vyhozených psů. „Jestli jste dočetli až sem, snad vás psí osudy oslovily a přijdete se do útulku podívat. Možná je mezi vámi dokonce ten zázračný člověk, který přijde do útulku a zeptá se : Který pes mě nejvíc potřebuje, mám pro něj doma místo,“ říká Kindlová, která se nejvíce přimlouvá právě za seniory a dodává: „Protože s jednou psí stařenkou žiji, vím, že právě oni jsou ti nejvděčnější a nabídnou vám úplně všechno, co mají - lásku, vděčnost, klid, pohodu. Prostě celé své oddané, chlupaté psí „já“ se psí životní moudrostí v očích !“