Pohotovost tu držel Karel Makoň s kolegyní Hanou Robejškovou. Už v jedenáct hodin večer to všude kolem pořádně bouchalo, a tak Makoň předpokládal vyplašené vodní ptactvo nebo srnčí a černou zvěř.

„Na každý Nový rok ošetřujeme sraženou srnu. Dnes je mlha, která ten hluk částečně pohltí, takže by to nemuselo být tak zlé,“ podotkl Makoň. Jedním dechem ale dodal, že mlha bude naopak nepříjemná pro vodní ptáky. Pokud se totiž vyplaší a vzlétnou, nebudou vědět, kde přistát. S řekou si spletou třeba silnici a ze země už hlavně potápky a potáplice neodletí.

Ve čtvrt na dvanáct se tedy jedeme podívat k zimovišti u Jiřího. Je tu klid a zdá se, že petardy ptáky až tak neruší. Už na lávce má ale Makoň první telefonát. V zahradě u Seneckého rybníka přistála labuť, takže jedeme. Majitel šel slavit na náměstí a my chodíme kolem plotu, ale labuť nikde. Makoň po telefonu ověřuje, jestli jsme na správném místě. Podle všeho ano, ale labuť v zahradě ani v jejím okolí není. Vzhledem k tomu, že tady byl dostatek místa na to, aby se rozběhla a vzlétla, a protože na rozdíl od potáplic labuť přeci jen někdy zvládne nouzové přistání na zemi sama, pátrání končí.

Dvě minuty po půlnoci jsme zpět na stanici a následuje přípitek limonádou. „Nám to nevadí. Svátky jako silvestr nijak zvlášť neslavíme,“ říká Makoň, kterému za chvíli opět zvoní telefon. Když jsme byli hledat labuť v zahrádkářské kolonii, muž z Kralovic přivezl na stanici káni lesní a dal ji do „babyboxu“ pro zraněné ptáky.

Prvním pacientem nového roku se tak na záchranné stanici živočichů stává právě tento dravec, i když se rozhodně nedá považovat za typický silvestrovský případ. Létá ve dne, a tak už se musel zranit před několika hodinami. Po jeho prohlédnutí Makoň konstatuje, že zlomeného nic nemá a že to vypadá jen na otřes mozku, ze kterého by se káně měla do druhého dne vzpamatovat. Takže ji nastříkal difusilem proti parazitům a zavřel do voliéry.

Rány z pyrotechniky před jednou hodinou utichají a dvojice zvířecích záchranářů se rozhoduje, že zbytek pohotovosti bude držet doma.