Alespoň v oblasti přehrady Hracholusky na severním Plzeňsku. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje začala totiž tento týden spolupracovat s vodními záchranáři, kteří mají sídlo v kempu Keramika na břehu přehrady.

„Domluvili jsme se s vodními záchranáři, že pokud zachytíme volání o zdravotnickou pomoc z této oblasti, dáme vědět také jim, po vodě mohou být u zraněného pacienta daleko rychleji než sanita. Ta samozřejmě vyrazí také, ale už na předem dohodnuté místo,“ vysvětluje ředitel krajské záchranky Roman Sviták. Tím by se měl celý přesun do nemocnice i čas první pomoci značně zkrátit. Po vodě se totiž záchranáři k volajícím dostanou daleko rychleji než záchranný vůz po silnici, pomoci se lidé dočkají do pěti až deseti minut.

Místa, z nichž bude sanita od vodních záchranářů pacienty či raněné přebírat, jsou tři. „První se nachází v přístavišti Radost, další v Trans– kempu a třetí je v přístavišti U Mostu,“ jmenuje Sviták.

Vloni musela záchranka v oblasti Hracholusek zasahovat celkem čtrnáctkrát, letos už vyjela šestkrát.

„Každý den jsou na stanovišti tři lidé, velitel, řidič člunu – záchranář a zdravotní záchranář, přes prázdniny se zde vystřídá zhruba 25 dobrovolníků,“ popisuje složení vodních záchranářů Jan Fischer, předseda plzeňské Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.

Z devadesáti procent vyjíždějí vodní záchranáři k úrazům na souši. „Nejčastější jsou drobná zranění, řezance, sekance a popáleniny, ty vedou i nad úpaly a úžehy,“ říká Fischer, ale dodává, že již zasahovali i u cévní mozkové příhody nebo úrazu páteře. Do vybavení vodních záchranářů přibude od příštího týdne defibrilátor, na nějž získali 54 tisíc korun z výtěžku filmového mini festivalu Hrákula.