VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První letošní nahlášený zajíc

Plzeňsko - „A je to tu zas,“ povzdechl si Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů DES OP, když přijímal první letošní telefonát se srdceryvným příběhem opuštěného zajíčka. 

14.2.2018
SDÍLEJ:

Mládě nalezeného zajíce u silnice nedaleko KožlanFoto: archiv DES OP

Pro jistotu znovu připomíná: nalezené a ´opuštěné´ zajíčky nebrat! nebrat! nebrat! Ve skutečnosti nejsou opuštění a samice si je najde. Odnesené mládě ale většinou nemá šanci přežít a do měsíce uhyne.

Co k problému píše Karel Makoň z DES OP:

Je sobota podvečer (10. února 2018), zazvoní mobilní telefon a z druhé strany aparátu se ozve: „Dobrý den, našli jsme na silnici u Kožlan pobíhat malého zajíčka, v příkopu u něj ležela přejetá máma, a tak jsme ho vzali domů.“

Je mi úplně jasné, jak to bylo ve skutečnosti, a tak předávám případ kolegovi Jirkovi Segečovi do Kožlan, který pro nás zajišťuje tuto oblast a zároveň ho prosím, aby situaci prověřil přímo na místě.

Odchov malých zajíců v zajetí je totiž neuvěřitelně profesně, časově i odborně náročný a úspěšnost téměř mizivá. Přesněji řečeno, návrat mláděte na lokalitu je v dnešní přepachované době zejména ve městě mnohem efektivnější, než 99% mláďat, která nám v zajetí většinou do měsíce uhynou na dietní chybu či stres. Proto se také snažíme působit hlavně preventivně a není snad projekt ekologické výchovy, kde bychom se problematice zbytečně donesených mláďat nevěnovali.

No a jak to prý bylo?
Kolega pro mládě zajíce zajel a v hadrech zabaleného, s prázdným břichem ho převzal s tím, že potřebuje vidět tu přejetou matku. Žádnou přejetou samici u silnice však nenašel a změnila se i lokalita nálezu mláděte. Navíc ho nenašli ani ti, co volali, jelikož jim ho přinesli nějací Poláci, kteří už jsou asi také dávno v Polsku, a čert ví, jestli to byli vůbec Poláci. Každopádně my teď řešíme, co s polomrtvým a hlavně zbytečně doneseným mladým zajícem budeme dělat. 

A jak to bylo asi doopravdy?
Malinké mláďátko zajíčka buď přinesl pes, kocour, nebo ho našel někdo, kdo si myslel, že zajíček je opuštěný či je mu venku zima. Vzal si ho domů, aby ho zachránil, ale mládě mu logicky nežralo, a tak začal řešit co dál. Na internetu si pak pravděpodobně přečetl nějaký můj zuřivý článek k danému tématu a vymyslel srdcervoucí příběh o mrtvé mamince a zaječím sirotkovi. Takže ve finále nejen, že zbytečně mládě z lokality odnesl, ale navíc ještě znemožnil jeho návrat zpět k matce!

Proto, než v přírodě cokoliv seberete a nejste si jisti tím, že je to opravdu potřeba, domluvte se raději předem po mobilním telefonu s lidmi ze záchranné stanice živočichů (www.zvirevnouzi.cz) nebo u zvěře s myslivci. V opačném případě totiž většinou uděláte víc škody než užitku a mláděti nepomůžete, ba naopak.

O zajícíchZajíc polní patří do skupiny hlodavců. První mláďata zajíců se rodí ještě do sněhu už koncem měsíce ledna, začátkem února a dál. Mláďata zajíců, na rozdíl od mláďat králíků, rodí samice do pelechu v křoví, suché trávy či remízů, přičemž malí zajíci od prvního dne vidí, jsou plně osrstěni a volně se pohybují. Samice rodí většinou jedno, dvě, tři až čtyři mláďata, přičemž do několika hodin od porodu se mláďata sama rozlezou z pelechu do jeho okolí. Má to svou logiku, pokud by predátor našel hnízdo se všemi mláďaty, tak by neměla žádnou šanci na přežití, sežral by je všechna. Takhle, pokud najde jedno mládě, tak ta ostatní mají mnohem větší šanci na to, že nalezena nebudou. V průběhu roku zvládne samice i několik vrhů, ale ztráty na mláďatech jsou tak obrovské, že dospělosti se dožije pouze zanedbatelné procento mláďat. Samice se o mláďata stará sama, a to hlavně v noci. Navštěvuje je v pravidelných intervalech, když je klid a relativně bezpečno. Mládě si vždy připíská, nakrmí, očistí a zase ho odloží. Je to opět z důvodů ochrany mláďat před predátory tím, že s mláďaty jejich matka není 24 hodin denně a tím, že se různě na lokalitě přesouvají, je jejich pachová stopa pro predátory mnohem složitější. Přesněji řečeno, samice nechce k mláďatům zbytečně přitahovat pozornost svou přítomností a zanechávat u nich svou pachovou stopu. Proto také malého zajíčka najdete většinou vždy samotného, bez rodičů a sourozenců, pokaždé na jiném místě. Takže, věnujte prosím i Vy tomuto problému zvýšenou pozornost a pokud potkáte v tuto dobu dospělého zajíce v sídlišti či uprostřed města, tak věřte, že tam má někde poschovávaná mláďata a že je to tak naprosto normální.
Odchov mláďat zajíců polních v zajetí je poměrně hodně probíraný, problémový a hlavně náročný. Zaječí mateřské mléko je totiž velice tučné a má abnormální složení, tak aby intervaly mezi jednotlivým krmením a návštěvou matky byly logicky co nejdelší (bezpečnější). Proto také najít vhodnou krmnou náhražku, která by mláděti prospívala, je opravdu téměř nemožné. Z tohoto důvodu se také většina mladých zajíců pak v umělých odchovech potýká s nejrůznějšími úrazy, deformacemi kostí, zažívacími a dietními problémy. Je to k vzteku, když čtyři týdny pipláte malé mládě a ono si pak při jednom skoku zlomí přední packu anebo dislokuje páteř. Rovněž diskutabilní je i následné zapojení se zvířete zpět do volné přírody. Ano, máme zprávy, že odchovaný zajíc se zdržoval několik let na lokalitě, kde byl vypuštěn, ale o úspěšnosti a životaschopnosti uměle odchovaných a vypuštěných zvířat bych také hodně pochyboval.
Co se zapachování a následného návratu mláďat, na která jsme sáhli, na původní lokalitu týká, jsem přesvědčen o tom, že pokud se najde mládě v zástavbě na sídlišti, v atypické lokalitě sídlištního křovíčka, promočeného a promořeného pachem všech místních psů a lidí, tak skutečnost, že na mládě někdo sáhl, nehraje zas až tak velkou roli. Neumím si dost dobře představit, že by takovéto mládě nepřišlo do kontaktu s nějakým cizím pachem a že by ho jeho matka na základě toho opustila. Mimo jiné máme první faktická pozorování toho, že i po návratu zapachovaného mláděte na lokalitu se dospělá matka na lokalitě prokazatelně pohybovala a mláďata krmila. Proto také se dnes snažíme vyvrátit i pověru o tom, že když se sáhne na malého zajíčka, tak že ho matka opustí a nechá. I když zase v rámci výuky malých dětí je lepší, aby na něj raději vůbec nesahaly, neboť ve městě oproti přírodní krajině může být situace zase úplně jiná.

Autor: Dana Veselá

14.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Zruč-Senec, úklid pokojů a zařízení hotelu. Pracoviště: Sportovní areál zruč, s.r.o., Sportovní, č.p. 515, 330 08 Zruč-Senec. Informace: Zuzana Procházková, +420 725 556 543.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů obsluha traktorbagru JCB3CX a pásového minibagru 6t. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: bagristické zkoušky - strojní průkaz vítán, případně bez průkazu s praxí, k dispozici služební auto. Pracoviště: Jan hajžman, Na Sklárně, č.p. 1067, 330 23 Nýřany. Informace: Jan Hajžman, +420 777 299 990.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 10 038 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitel/ka v mateřské škole. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10038 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Líně, Dobřanská 197, MŠ, zkrácený pracovní úvazek - vykrývání směn, Nabízíme:stravování přímo v MŠ za příznivou cenu, důchodové připojištění od zaměstnavatele. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola líně, příspěvková organizace, Školní, č.p. 198, 330 21 Líně. Informace: Bohumír Landrgott, +420 377 911 282.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 10 700 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitelka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Obora, pedagog předškolního věku. Pracoviště: Mateřská škola obora, okres plzeň - sever, příspěvková organizace, 331 51 Kaznějov. Informace: Lenka Švarcová, +420 732 953 326.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pět zraněných včetně dětí si vyžádala páteční nehoda v centru města

Turek Orhan Kaya

Je z bašty kebabu, teď ho připravuje v Plzni

Stavba roku sbírá hlasy do neděle

Plzeňský kraj - Ještě čtyři dny zbývají na to, aby se veřejnost zapojila do hlasování v letošním ročníku ankety Stavba roku Plzeňského kraje.

V Plzni vyráží do práce na kole 823 lidí

Plzeň - Plzeňané se zapojili do kampaně Do práce na kole a vyměnili auto za bicykl.

Tramvaje v sobotu zastaví výluka

Plzeň - Práce na stavbě jižního železničního mostu přes Mikulášskou ulici si v sobotu a v neděli vyžádají úplnou výluku tramvajových tratí linek č. 1 a 2, které tudy vedou.

FOTO: Kotovice překvapila veliká voda, v Cebivi hovoří o největší povodni

Plzeňsko - Od čtvrtečního odpoledne zasahovali hasiči v Plzeňském kraji u událostí v souvislosti s přívalovými dešti. O den dříve zaplavila voda Cebiv na Tachovsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT