VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První letošní nahlášený zajíc

Plzeňsko - „A je to tu zas,“ povzdechl si Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů DES OP, když přijímal první letošní telefonát se srdceryvným příběhem opuštěného zajíčka. 

14.2.2018
SDÍLEJ:

Mládě nalezeného zajíce u silnice nedaleko KožlanFoto: archiv DES OP

Pro jistotu znovu připomíná: nalezené a ´opuštěné´ zajíčky nebrat! nebrat! nebrat! Ve skutečnosti nejsou opuštění a samice si je najde. Odnesené mládě ale většinou nemá šanci přežít a do měsíce uhyne.

Co k problému píše Karel Makoň z DES OP:

Je sobota podvečer (10. února 2018), zazvoní mobilní telefon a z druhé strany aparátu se ozve: „Dobrý den, našli jsme na silnici u Kožlan pobíhat malého zajíčka, v příkopu u něj ležela přejetá máma, a tak jsme ho vzali domů.“

Je mi úplně jasné, jak to bylo ve skutečnosti, a tak předávám případ kolegovi Jirkovi Segečovi do Kožlan, který pro nás zajišťuje tuto oblast a zároveň ho prosím, aby situaci prověřil přímo na místě.

Odchov malých zajíců v zajetí je totiž neuvěřitelně profesně, časově i odborně náročný a úspěšnost téměř mizivá. Přesněji řečeno, návrat mláděte na lokalitu je v dnešní přepachované době zejména ve městě mnohem efektivnější, než 99% mláďat, která nám v zajetí většinou do měsíce uhynou na dietní chybu či stres. Proto se také snažíme působit hlavně preventivně a není snad projekt ekologické výchovy, kde bychom se problematice zbytečně donesených mláďat nevěnovali.

No a jak to prý bylo?
Kolega pro mládě zajíce zajel a v hadrech zabaleného, s prázdným břichem ho převzal s tím, že potřebuje vidět tu přejetou matku. Žádnou přejetou samici u silnice však nenašel a změnila se i lokalita nálezu mláděte. Navíc ho nenašli ani ti, co volali, jelikož jim ho přinesli nějací Poláci, kteří už jsou asi také dávno v Polsku, a čert ví, jestli to byli vůbec Poláci. Každopádně my teď řešíme, co s polomrtvým a hlavně zbytečně doneseným mladým zajícem budeme dělat. 

A jak to bylo asi doopravdy?
Malinké mláďátko zajíčka buď přinesl pes, kocour, nebo ho našel někdo, kdo si myslel, že zajíček je opuštěný či je mu venku zima. Vzal si ho domů, aby ho zachránil, ale mládě mu logicky nežralo, a tak začal řešit co dál. Na internetu si pak pravděpodobně přečetl nějaký můj zuřivý článek k danému tématu a vymyslel srdcervoucí příběh o mrtvé mamince a zaječím sirotkovi. Takže ve finále nejen, že zbytečně mládě z lokality odnesl, ale navíc ještě znemožnil jeho návrat zpět k matce!

Proto, než v přírodě cokoliv seberete a nejste si jisti tím, že je to opravdu potřeba, domluvte se raději předem po mobilním telefonu s lidmi ze záchranné stanice živočichů (www.zvirevnouzi.cz) nebo u zvěře s myslivci. V opačném případě totiž většinou uděláte víc škody než užitku a mláděti nepomůžete, ba naopak.

O zajícíchZajíc polní patří do skupiny hlodavců. První mláďata zajíců se rodí ještě do sněhu už koncem měsíce ledna, začátkem února a dál. Mláďata zajíců, na rozdíl od mláďat králíků, rodí samice do pelechu v křoví, suché trávy či remízů, přičemž malí zajíci od prvního dne vidí, jsou plně osrstěni a volně se pohybují. Samice rodí většinou jedno, dvě, tři až čtyři mláďata, přičemž do několika hodin od porodu se mláďata sama rozlezou z pelechu do jeho okolí. Má to svou logiku, pokud by predátor našel hnízdo se všemi mláďaty, tak by neměla žádnou šanci na přežití, sežral by je všechna. Takhle, pokud najde jedno mládě, tak ta ostatní mají mnohem větší šanci na to, že nalezena nebudou. V průběhu roku zvládne samice i několik vrhů, ale ztráty na mláďatech jsou tak obrovské, že dospělosti se dožije pouze zanedbatelné procento mláďat. Samice se o mláďata stará sama, a to hlavně v noci. Navštěvuje je v pravidelných intervalech, když je klid a relativně bezpečno. Mládě si vždy připíská, nakrmí, očistí a zase ho odloží. Je to opět z důvodů ochrany mláďat před predátory tím, že s mláďaty jejich matka není 24 hodin denně a tím, že se různě na lokalitě přesouvají, je jejich pachová stopa pro predátory mnohem složitější. Přesněji řečeno, samice nechce k mláďatům zbytečně přitahovat pozornost svou přítomností a zanechávat u nich svou pachovou stopu. Proto také malého zajíčka najdete většinou vždy samotného, bez rodičů a sourozenců, pokaždé na jiném místě. Takže, věnujte prosím i Vy tomuto problému zvýšenou pozornost a pokud potkáte v tuto dobu dospělého zajíce v sídlišti či uprostřed města, tak věřte, že tam má někde poschovávaná mláďata a že je to tak naprosto normální.
Odchov mláďat zajíců polních v zajetí je poměrně hodně probíraný, problémový a hlavně náročný. Zaječí mateřské mléko je totiž velice tučné a má abnormální složení, tak aby intervaly mezi jednotlivým krmením a návštěvou matky byly logicky co nejdelší (bezpečnější). Proto také najít vhodnou krmnou náhražku, která by mláděti prospívala, je opravdu téměř nemožné. Z tohoto důvodu se také většina mladých zajíců pak v umělých odchovech potýká s nejrůznějšími úrazy, deformacemi kostí, zažívacími a dietními problémy. Je to k vzteku, když čtyři týdny pipláte malé mládě a ono si pak při jednom skoku zlomí přední packu anebo dislokuje páteř. Rovněž diskutabilní je i následné zapojení se zvířete zpět do volné přírody. Ano, máme zprávy, že odchovaný zajíc se zdržoval několik let na lokalitě, kde byl vypuštěn, ale o úspěšnosti a životaschopnosti uměle odchovaných a vypuštěných zvířat bych také hodně pochyboval.
Co se zapachování a následného návratu mláďat, na která jsme sáhli, na původní lokalitu týká, jsem přesvědčen o tom, že pokud se najde mládě v zástavbě na sídlišti, v atypické lokalitě sídlištního křovíčka, promočeného a promořeného pachem všech místních psů a lidí, tak skutečnost, že na mládě někdo sáhl, nehraje zas až tak velkou roli. Neumím si dost dobře představit, že by takovéto mládě nepřišlo do kontaktu s nějakým cizím pachem a že by ho jeho matka na základě toho opustila. Mimo jiné máme první faktická pozorování toho, že i po návratu zapachovaného mláděte na lokalitu se dospělá matka na lokalitě prokazatelně pohybovala a mláďata krmila. Proto také se dnes snažíme vyvrátit i pověru o tom, že když se sáhne na malého zajíčka, tak že ho matka opustí a nechá. I když zase v rámci výuky malých dětí je lepší, aby na něj raději vůbec nesahaly, neboť ve městě oproti přírodní krajině může být situace zase úplně jiná.

Autor: Dana Veselá

14.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 800 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené sociální pracovník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce - Horní Bříza, Požadavky na uchazeče:, - Řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, náplň práce: jednání se zájemcem o poskytování soc. služby, vedení soc. dokumentace svěřených uživatelů, podílí se na tvorbě metodik, vnitřních předpisů organizace a standardů kvality., Zaměstnanecké výhody:, - příspěvek na stravování. Pracoviště: Domov pro osoby se zdravotním postižením horní bříza, příspěvková organizace, U Vrbky, č.p. 486, 330 12 Horní Bříza. Informace: Irena Fichtlová, +420 377 338 242.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Uklízeč/ka - Odd.technicko-provozní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na DPP!, Náplň práce: , Úklid kancelářských prostor, úklid sociálního zázemí, úklid chodeb a schodišťových prostor, doplňování hygienických potřeb, mytí podlah a stolů, vysávání, vynášení košů a další úklidové činnosti, Požadujeme:, Základní vzdělání, zdravotní způsobilost, spolehlivost, samostatnost , Nabízíme:, Dohoda o provedení práce, odměna 80Kč/ hod.. Pracoviště: Zdravotní ústav se sídlem v ústí nad labem, plzeň, 17. listopadu, č.p. 1926, 301 00 Plzeň 1. Informace: Alena Sulková, +420 603 526 044.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Přípravář, skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme kolegu na pozici PŘÍPRAVÁŘ - skladník na e-shop. Popis práce: zpracovávání objednávek od zákazníků, příprava konzolí a příslušenství, zařazování zboží, expedice objednávek, čištění herních disků a k tomu vše, co bude zrovna ve skladě potřeba. Klasická směna je od 10:00 do 19:00h, ale výhledově plánujeme i směnu od 8:00, na všem se dá domluvit , Požadavky: plné pracovní nasazení, odhodlání naučit se všechny dílčí pozice , ve skladu, pečlivost a rychlost při zpracovávání úkolů, dlouhodobé soustředění na jednu činnost, dochvilnost, flexibilitu, samostatnost. K získání práce ti stačí pouze prokázat, že se v životě snažíš, že jsi rychlý a že si chceš vydělat, Zájemci o práci zasílejte životopisy na uvedený email. Budeme se těšit na nového kolegu!, prace@konzoleahry.cz, Zaměstnanecké výhody: Stravenky, zaměstnanecké slevy, bonusy, prémie z prodeje. Pracoviště: Konzole a hry, s.r.o., plzeň, Revoluční, č.p. 1104, 312 00 Plzeň 12. Informace: Martin Patzák, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážní dělníci výborbků a zaříení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 43. Poznámka: . Pracoviště: Skg agentura práce s.r.o. - kaznějov sbs - nepron s.r.o., Drahotínská, č.p. 411, 331 51 Kaznějov. Informace: Anna Kovalova, +420 773 906 262.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Blíží se Doubravecký projektor

Ilustrační foto

Pivní slavnosti pomohou organizovat dobrovolníci

Fashion market na Živé ulici

Plzeň - Alternativní módu představovali včera i předevčírem mladí designéři ve Smetanově ulici v Plzni.

Vrba věří, že z Karviné se týmu pojede dobře

Plzeň – Viktorii bude chybět Kopic. Pyká za svou hloupost, říká kouč Západočechů.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Petr Chalupa z Karlových Varů zachytil okupaci svou flexaretou

Karlovy Vary - Přinášíme další vzpomínky našich čtenářů na osudový srpen roku 1968.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT