První dámu uvítal předseda akademického senátu Aleš Kroužecký, proděkanka pro rozvoj a vnější vztahy Dana Müllerová a Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů a zároveň externí vyučující. Diskuse se za odbornou veřejnost dále zúčastnili Alena Vrbová, sociální pedagožka a členka neziskového projektu Duševní servis, a Pavla Šandová, praktická lékařka pro děti a dorost, působící ve Stříbře. Převahu účastníků besedy tvořili studenti lékařské fakulty – jednak ti, kteří si již zvolili pediatrii jako svou budoucí specializaci, jednak ti, kteří o tomto zaměření pro sebe uvažují.

Vysoké procento stávajících praktických lékařů pro děti a dorost (PLDD) v ČR se blíží důchodovému věku. Účastníci debaty na fakultě diskutovali o výzvách, kterým čelí oblast pediatrické péče, a sdíleli své názory a zkušenosti s přítomnými studenty. Beseda se odehrála na půdě Ústavu hygieny a preventivní medicíny.

Prezident Petr Pavel  při návštěvě  Plzeňského kraje zavítal i na armádní základnu Letecké záchranné služby v Líních.
Gigafactory v Líních je pro mě uzavřená záležitost, řekl prezident Pavel

„Pro kvalitu života jednotlivce i pro efektivní vynakládání veřejných prostředků na zdravotní péči je zásadní začít s prevencí již v dětském věku,“ říká vedoucí ústavu Müllerová. „Praktičtí lékaři pro děti a dorost jsou po rodičích těmi prvními, kdo se v životě jednotlivce starají o prevenci – ať už jde o preventivní prohlídky, očkování nebo obecnou edukaci. Proto náš ústav uvítal ve své výuce přednášky doktorky Šebkové, díky nimž se i medici mohou vzdělat o prevenci v pediatrické péči.“

Paní Eva Pavlová se zajímala o to, jakou motivaci studenti k zaměření na péči o dětské pacienty mají a jakou podporu by uvítali k tomu, aby si po absolvování lékařské fakulty zvolili právě cestu PLDD. Ocenila moderní zázemí Lékařské fakulty v Plzni, která sídlí v novém kampusu poskytujícím špičkové výukové a výzkumné vybavení a komfort jak pro studenty, tak pro vyučující. „To, jak se staráme o naše děti, odráží podobu naší společnosti. Z tohoto důvodu jsem podpořila téma pediatrie a PLDD, protože v prevenci a komplexní péči o děti vidím obrovský význam. Naše investice do zdraví a vzdělání nejmladších generací je investicí do budoucnosti nás všech,” okomentovala své zapojení do této problematiky paní Eva Pavlová.

Prezident Petr Pavel při návštěvě Plzeňského Prazdroje
Prezident Pavel přijel na první návštěvu kraje, v Tachově ho vítaly stovky lidí

Z debaty vyplynulo jednotné odhodlání zajistit, že v budoucí generaci lékařů bude dostatek těch, kteří si zvolí náročnou, ale zároveň nezbytnou oblast medicíny – praktické lékařství pro děti a dorost – jako svou specializaci. Diskuse rovněž zdůraznila význam spojení teoretického vzdělání s praktickou zkušeností a přednosti moderního vybavení, jaké poskytuje nový kampus Lékařské fakulty v Plzni.